Domů     .Top
Zabijeme smrtícího meningokoka?
Milan Koukal 1.6.2012

Ještě včera vám bylo fajn. Teď se však zdá, že končetiny váží metrák, sužuje vás úporná bolest hlavy, kloubů a svalů, tuhne vám šíje. Při celkové nevolnosti není výjimkou zvracení. Malátné tělo sálá horečkou a venkovní světlo oslepuje i přes zatažené žaluzie. Potíte se a myslíte na horečku.

Při vší hrůze to je ovšem ta lepší varianta. Pokud máte smůlu, právě začíná váš boj o život. Možná zbývá už jen několik posledních hodin. Přemáhá vás totiž zákeřné IMO – invazivní meningokokové onemocnění.

Našli jste flíček? Přivolejte pomoc!

Umí zabíjet v rozmezí 24–48 hodin od prvních příznaků. Navíc se zprvu obtížně rozpoznává právě od chřipky. Většina počátečních příznaků může připomínat obvyklejší virová onemocnění. Neklamným znamením, že se jedná o IMO, bývá výsev červeno-fialových skvrn (tzv. petechií nebo purpury) na kůži.

Okamžitě přivolejte záchranku. Možná máte poslední životní šanci! Už číhají další fáze nemoci – zmatenost přecházející v delirium, křeče, septický šok, bezvědomí a možné úmrtí.

Bakterie je vychytralá

Co se vlastně stalo cca 24 hodin předtím, než jste se ocitli na hranici života a smrti? K setkání se smrtící bakterií Neisseria meningitidis stačí vskutku málo. V krku a v nose má tohoto záškodníka, který způsobuje hnisavé záněty mozkových plen, až 10 % zdravých lidí.

Většina z nich to nepocítí. K přenosu na ostatní dochází vinou aerosolových kapének – při kýchnutí či kašlání. Jindy se hrozba šíří kontaktem se slinami či sekrety nositele. Stačí se napít od kamaráda ze sklenice, či někoho osudově políbit….

Bakterie se obvykle usídlí v nosohltanu, čas s vámi pobude, aby se pak zase přesunula o oběť dál. Bakterie sliznicí nosohltanu pronikla do vašeho krevního oběhu. Odtud se dostala do mozkomíšního moku, kde páchá opravdové zlo.

Smrt mívala žně!

V minulosti byla úmrtnost na meningokokové onemocnění 70–90 %. Na současných 7–14 % se hrozivá čísla podařilo srazit díky antibiotikům Přesto si jeden z pěti přeživších postižených odnáší trvalé následky. Jaké?

Poškození mozku, zjizvení, ztrátu zraku či sluchu, selhání ledvin, amputaci končetin, často vícečetná postižení, která ho mění v lidskou trosku.

Přitom vůbec nejohroženější jsou malí kojenci, děti v předškolním věku a mladí ve věku 15–25 let. Riziko onemocnění narůstá v uzavřených kolektivech. Negativní vliv má stres a kouření – včetně toho pasivního.

Hodně zachrání očkování

Jedinou spolehlivou ochranu představuje očkování. Vakcíny jsou však účinné jen proti vybraným tzv. séroskupinám IMO. U nás se nejvíce vyskytují séroskupiny A, B, C, Y a W-135.

Bohužel, proti nejrozšířenější séroskupině B zatím očkovat nelze. Vakcína však již prochází finálním schvalováním a na českém trhu se má objevit do jednoho roku. Tak by mohla odstranit obavy, že nás či naše blízké může v průběhu pouhých pár hodin usmrtit meningokok.

Nevíme dne ani hodiny…

*Experti Národní referenční laboratoře pro meningokoky v Praze zjišťují, že se objevují nové mutace – např. meningokok kmene B na skupinu C s agresivními charakteristikami. Důvodem jsou změny v DNA.

*Nákaze mnohdy předchází ponocování či zvýšená fyzická námaha –  např. po zátěži v posilovně či po noci na diskotéce.

*„Bohužel někdy se stává, že jdou rodiče spát s tím, že dítě má obyčejnou chřipku, a ráno ho najdou mrtvé!“ říká vedoucí JIP dětského oddělení Masarykovy nemocnici v Ústí nad Labem, MUDr. Jan Pajerek.

*Vedle očkování se jako vhodná prevence osvědčil zdravý životní styl.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz