Sluch je pro velryby velice důležitým smyslem, neboť s pomocí zvuku komunikují přes celé oceány, hledají potravu a koordinují útoky. Vědci však zatím pořádně nevěděli, jak přesně funguje sluchový orgán u velryb, které mají kostice.
To jejich ozubené kolegyně včetně delfínů a sviňuch jsou poměrně zmapované a ví se, že k slyšení užívají tukové váčky, které mají propojené s čelistí. Zkoumání plejtváků však bylo díky jejich velikosti nemožné, neboť se jednoduše nevešli do tomografických skenerů a i do těch pro magnetickou rezonanci, které analyzují měkké tkáně.
Výzkumníci z Oceánografického institutu ve Woods Hole v Massachusetts v USA se proto zaměřili na jeden z menších druhů plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata), jehož hlava se už do skeneru vešla.
Zjistili, že trojúhelníkové skvrny tuku okolo uší (viz obrázek a žlutý nápis Fat) jsou k přijímání zvukových podnětů klíčové, neboť jsou napojené přímo na vnitřní ucho. Maya Yamatová, která vedla také následnou pitvu, toto uspořádání orgánů přirovnala k popsanému ústrojí ozubených velryb.
Vědci se domnívají, že by tučná místa mohla mít stejný evoluční původ u všech druhů velryb .