Rozsáhlá studie provedená výzkumníky z Kalifornské uniezity, které sdružuje institut Davis Mind, odhalila silné vazby mezi diabetem a obezitou u těhotných matek a pravděpodobností, že se takové ženě narodí dítě s autismem, poruchou autistického spektra (PAS) nebo jinou vývojovou vadou.
Obézní matky měly o 67 % vyšší pravděpodobnost, že porodí dítě s poruchou, než rodičky s normální váhou, bez diabetu nebo hypertenze a současně měly dvojnásobnou šanci zplodit dítě ještě s další vývojovou poruchou.
Matky s cukrovkou dosáhly shodných hodnot, jako obézní rodičky – měly též o 67 % větší pravděpodobnost, že se jim narodí dítě s vývojovou poruchou, než zdravým matkám. Nicméně vědci upozorňují, že poměr matek s diabetem, které měly dítě s PAS, byl vyšší než u zdravých žen, ovšem nedosáhl statistické významnosti. Výzkum dále popsal, že děti s PAS, jejichž matky mají cukrovku, byly postižené hůře – měly vyšší deficity v chápání a užívání jazyka, než děti s PAS zdravých matek.
„Zatímco studie přímo nevyvozuje, že diabetes a obezita způsobují PAS a vývojová zpoždění, nasvědčuje však, že zvýšené množství glukózy nepříznivě ovlivňuje fetální vývoj,“ říká Paula Krakowiaková, PhD doktorandka z Mind Institutu s tím, že jde o vůbec první studii zkoumající vztah mezi vývojovými poruchami a stavem mateřského metabolismu, která není omezena pouze na diabetes, ale zahrnuje též obezitu a vysoký krevní tlak, které mají podobné základní biologické vlastnosti.
Navíc obezita je klíčová pro vývoj cukrovky i hypertenze. Do studie bylo zahrnuto 1 004 párů matek a dětí mezi 24 a 60 měsíci starými. Všichni se narodili v Kalifornii, žijí minimálně s jedním biologickým rodičem který hovořil anglicky nebo španělsky. Data vědci shromažďovali mezi lednem 2003 a červnem 2010.