Všichni jsme to zažili – jen co opustíme pokoj, zapomeneme, pro co vlastně jsme do vedlejší místnosti šli. Vědci z americké univerzity Notre Dame ve státě Indiana se rozhodli vyzkoumat, co tyto vzpomínkové propady způsobuje.
V laboratoři tedy připravili tři cvičení na paměť, vždy se skupinou asi 60 lidí. Lidé měli mimo jiné za úkol uklízet různé věci do různých krabic, aby pak museli vzpomínat, kam je dali. Některé schovávali do stejné místnosti, některé do vedlejší.
Výsledky testu ukázaly, že zabijákem vzpomínek jsou často dveře. U těch lidí, kteří museli při pokusu projít dveřmi, byla pozorována větší míra zapomínání než u těch, kteří setrvali ve stejné místnosti. Vědci tento fenomén nazvali prostorový efekt aktualizace.
V tomto případě pak příliš nepomáhá ani návrat na místo, kde myšlenka vznikla. Tým vědců v čele s Gabrielem Radvanským konstatoval, že mozek přiřazuje myšlenky k danému prostoru a s překročením prahu je skutečně odbourává. Jakmile je údajně jednou archivuje, není již tak snadné je znovu vyvolat.