
35 let trvalo novozélandským a americkým vědcům složit dohromady pozůstatky velkého vyhynulého tučňáka Kairuku, který žil v oligocénu na Novém Zélandu. Vědcům to odhaluje nový pohled na rozmanitost těchto nelétavých ptáků.
Kosti sesbírali na Novém Zélandu paleontologové v roce 1977, ale až dnes rekonstruovali celkovou podobu. Výsledné dílo se skládá z kostí dvou různých Kairuků, kteří obývali Zem před 25 miliony lety. „Pratučňák“ Kairuku byl vysoký 1,2 metru, měl protáhlý zobák a velká křídla, jak je vidět na ilustraci.
Rekonstrukce také dokládá, že tento druh tučňáka byl největším na Novém Zélandu. Nový Zéland byl v oligocénu prakticky celý pod vodou, z níž vykukovaly jen skalnaté výčnělky, kde tučňáci žili v izolovaných skupinách.
Podle autorů studie vody poskytovaly dostatek potravy a skaliska zase tučňáky dobře chránila před predátory.
„Kairuku byl na poměry tučňáků elegantní pták se štíhlým tělem a dlouhými křídly, ale zároveň s krátkýma, silnýma nohama,“ řekl spoluautor studie Dan Ksepka z americké Severokarolínské univerzity. „Kdybychom dělali rekonstrukci extrapolací podle délky jeho křídel, pak by nám vyšla výška kolem 1,8 metru,“ dodal. Jméno Kairuku pochází z Maorského nářečí a volně přeloženo znamená „potápěč, který se vrací s potravou“.Novozélandský Kairuku ale není největší tučňák, jaký kdy na světě žil.
Přinejmenším dva druhy objevené v Peru podle vědců měřily kolem 1,5 metru výšky.