Tvrzení, že se počet vajíček, s nimiž se žena narodí, během života jen zmenšuje a jejich zásoba je definitivně vyčerpána s obdobím přechodu, vzniklo na začátku 50. let 20. století. Před 8 lety však Jonathan Tilly poprvé naznačil, že by to nemusela být tak úplná pravda.
V roce 2004 totiž publikoval studii, v níž zjistil, že samičky myší produkují nová vajíčka i během dospělosti. A logicky se domníval, že podobný systém bude vlastní i člověku. Nyní vědci dokázali, že kmenové buňky produkující vajíčka skutečně ve vaječnících ženy existují.
Výzkum přináší zvrat i v další oblasti: tyto buňky produkují vajíčka i v laboratorním prostředí. Pro ženy tento objev znamená možnost reprodukce i v době, která pro ni není úplně vhodná, jako například po léčbě rakoviny. Podle experta na reprodukci Allana Paceyho z Sheffieldské univerzity jde o skutečnou revoluci v lékařské vědě.
„Zároveň to otevírá výjimečné možnosti k zachování plodnosti žen, které podstupují chemoterapii, nebo také těch, které trpí neplodností a je možné připravit vajíčka v laboratoři,“ uvedl Pacey.