Nizozemští vědci z univerzity v Maastrichtu v laboratorních podmínkách vytvořili masovou vlákninu. Ještě během letošního roku chtějí ze syntetického masa usmažit karbanátek. Maso však rozhodně nevypadá jako na zdejším ilustračním obrázku.
V nizozemské laboratoři naleznete dvoucentimetrové šedivobílé pásky, které jsou široké centimetr a tlusté zhruba milimetr. Teprve později tato vlákna vědci propojí s uměle získaným tukem a krví, které dodají vláknině chuť.
Vlákninu se podařilo vyrobit s pomocí kmenových buněk. Vědci nejprve odebrali svalové buňky (myoblasty) ze živého zvířete, které pak v laboratoři ve výživné kultuře rostly na podpůrné kostře. Ta zaručila vznik trojrozměrných svalových vláken, které se můžou smršťovat a natahovat se.
Zatím je laboratorní výroba poměrně drahá – tyto vláknité pásky přišli na 200 000 liber (šest milionů korun). Vedoucí výzkumu Mark Post však věří, že tato technologie v budoucnu ušetří až 60 % nákladů, které se nyní musí investovat do dobytka při tradiční výrobě masa.
„Chceme ukázat, že jsme toho schopni. Pak bude třeba ještě hodně práce i peněz, abychom se dostali k účinné výrobě a cenové výhodnosti,“ řekl Post.
Miniaturní kousky umělého, šedivého a chuťově neutrálního masa se už podařilo vyvinout i v jiných laboratořích. Klíčem k syntetickému masu je však právě dopracovat se ke komplexní svalovině podobné té, jako mají živá zvířata.
Kromě svalových vláken musí obsahovat i tukové buňky, které dodají chuť, a krevní řečiště, jež bude zdrojem barvy a železa. Všechny tyto součásti mají být vypěstovány odděleně a teprve potom spojeny dohromady. Nizozemci tvrdí, že cestu již nalezli.