Redukční dieta znamená omezení příjmu kalorií. Dosud platilo, že na menu člověka, který potřebuje shodit kilogramy, se čokoláda, sušenky a dorty rozhodně neobjevují. Obezitologové z Izraele nyní přicházejí z tvrzením, že sladký dezert čítající zhruba 600 kalorií (2 510 kJ) je pro hubnoucího člověka ideální snídaní – nejen že má proteiny a sacharidy, ale díky takové snídani se hubne a dietářům pomůže dlouhodobě vydržet. Vědci to potvrdili ve studii, kdy v průběhu 32 týdnů téměř 200 obézních dobrovolníků jedlo k snídani čokoládu, sušenky či dorty – a průměrně zhubli 18,4 kg, což bylo mnohem více, než kontrolní skupina, jejíž jídelníček takové sladkosti neobsahoval.
„Klíčový princip tkví v tom pojíst takovouto kalorickou bombu ráno, když je tělesný metabolismus nejaktivnější a nejschopnější využít a spálit extra kalorie během celého dne,“ tvrdí Daniela Jakubowitzová z diabetického oddělení Wolfsonova lékařského centra na Tel Avivské univerzitě. Když se totiž člověk snaží vyhýbat určitým potravinám, vytvoří si podle vědců na tyto potraviny dlouhodobou psychologickou závislost.
Dezert k snídani umožní kontrolovat bažení po sladkostech po zbytek dne. Zkrátka sníží chutě. „Ranní jídlo dodává tělu energii pro řešení denních úkolů, pomáhá fungování mozku a nakopne metabolismus, což je právě pro hubnutí rozhodující. A snídaně je jídlo, které nejvíce úspěšně reguluje hormon ghrelin, zodpovědný za pocit hladu,“ vysvětluje Jakubowiczová. Zatímco hladina ghrelinu stoupne před každým jídlem, nejefektivněji ho lze potlačit právě při snídani.
193 klinicky obézních dospělých bez diabetu bylo náhodně rozděleno do dvou skupin s identickým kalorickým příjmem – muži konzumovali 1600 kalorií za den, ženy 1400. První skupina po dobu výzkumu však jedla nízkosacharidovou stravu včetně malé snídaně (300 kcal), zatímco druhá skupina dostávala vydatnou, dvojnásobnou snídani (600 kcal s vysokým obsahem bílkovin a sacharidů, vždy včetně čokoládového dortíku apod).
Výsledek? V polovině experimentu shodili účastníci obou skupin průměrně 15 kg na osobu. V druhé polovině se však začaly výsledky obou skupin dramaticky lišit. Účastníci s nízkým příjmem sacharidů ztloustli, a to průměrně 10 kilogramů.
Ti s větší snídaní však dále hubli – průměrně shodili dalších 6,8 kg. Na konci 32 týdnů skupina s kalorickou snídaní zhubla od začátku experimentu průměrně 18,4 kg na osobu.
I když obě skupiny konzumovali stejné množství kalorií denně, ti s nízkým obsahem sacharidů nebyli spokojení a nikdy neměli pocit sytosti. Profesorka Jakubowiczová dále vysvětluje, že jejich chutě na sladké byly intenzivnější, až nakonec začali dietní plán podvádět.
Výzkum tedy nakonec odhaluje známou pravdu – aby se nízkokalorický jídelníček stal součástí nového životního stylu, musí být strava v něm obsažená realistická. Tedy racionálně složená z toho, co nám opravdu chutná.