Ohlášení fyziků, že některá neutrina se mohou pohybovat rychlostí větší, než je rychlost světla, postavilo do otázky jeden ze základních stavebních kamenů moderní fyziky, Einsteinovu speciální teorii relativity.
Na vědce z experimenu OPERA se tudíž okamžitě snesla vlna kritiky a tak museli být při dalších měřeních velice opatrní. Další experimenty zvýšily jejich sebevědomí natolik, že se své výsledky již odvážili publikovat v odborném časopise.
Pokus o rekapitulaci výsledků měření rychlosti neutrin se na 730 km dlouhé trase mezi CERNem u švýcarské Ženevy a italským San Grasso odehrával mezi 21. říjnem a 6. listopadem. Hlavním cílem jejich měření bylo skutečně potvrdit, že neutrina, která dosáhla detektoru v Itálii, byla skutečně totožná s těmi, která byla vyslána ze Švýcarska.
A jak nové kolečko experimentů dopadlo? Výsledky nebyly totožné s předchozími, jejich nový závěr se však zdá ten původní přeci jen potvrzovat. Namísto původních 16 000 neutrin jich tentokrát vědci skutečně potvrdili pouhých 20. Vědci také prověřovali principy své statistické analýzy dat, aby tak potvrdili velikost chyby měření.
Ta se ukázala být skutečně 10 nanosekund, jak vědci již původně předpokládali. Jelikož neutrina dorazila do cílové stanice o celých 60 nanosekund dříve, než by měla, výsledek platí i s nutnou chybou měření.
Můžeme tedy považovat experimentální překonání rychlosti světla za definitivně potvrzené. „Z teoretického úhlu pohledu to nejsou příliš hezké výsledky. Pořád mám pocit, že nějaký jiný experiment by mohl rozhodnout ještě jinak.
Nemohu tedy definitivně říci, že výsledkům opravdu věřím,“ vysvětluje své stanovisko Luca Stanco z Národního institutu pro jadernou fyziku v italské Padově, který je členem vědecké týmu experimetu OPERA. Jeho přesvědčení však bylo již natolik velké, že na rozdíl od několika dalších kolegů připojil svůj podpis pod článek, v němž byly výsledky ohlášeny.