
Zpráva o tom, že internet může napomoci se šířením virů zní většině dnešních lidí jako zmatené povídání babiček, které z neznalosti věci zaměnily počítačový virus za virus biologický. Twittter a další sociální sítě však mohou šíření chřipkové epidemie skutečně efektivně napomoci. Zajímá vás jak?
Nečekejte, že by se snad genetická informace nějak přeměnila do podoby nul a jedniček a dostala se díky internetovým datovým tokům až k jednotlivým připojeným lidem. Twitter, stejně jako jakákoliv jiná sociální síť však dokáže velmi efektivně měnit chování svých uživatelů (vzpomeňme jen na nedávné sociální bouře v Egyptě, Lybii či Londýně, k jejichž šíření sociální sítě skutečně efektivně přispěly).
Počítačový specialista Marcel Salathé z Pensylvánské univerzity nedávno publikoval studii, v níž analyzoval reakci lidí připojených ke Twitteru na aféru prasečí chřipky v roce 2009. Podařilo se mu získat celých 478 000 tweetů z příslušného období, které se nějakým způsobem vztahovaly k problematice očkování proti prasečí chřipce. Každá z informací byla opatřena údajem o místě svého původu.
Takto získaná data poté srovnal s údaji, které získal od Ministerstva zdravotnictví Spojených států. Toto srovnání ukázalo, že místa, kde si lidé nechávali méně očkovat byla v podstatě totožná s těmi, odkud se šířily negativní zprávy o významu očkování.
„Předchůdná analýza ukazuje, že negativní zprávy ohledně vakcinace měly v online komunitě velkou odezvu,“ popisuje Salathé. Podle něj by mohl podobný výzkum v budoucnu přispět ke způsobu, jak pozitivně naladit obyvatele k boji s jinými zdravotními problémy, jako je například obezita či kouření.