Zvýšení teploty v důsledku globálního oteplování má zřejmě vliv na populace ryb a mořských živočichů a jejich velikost vůbec. Jak zjistili biologové z Londýnské univerzity, například malí korýši klanonožci (Copepoda) reagují na oteplování klimatu změnou své tělesné hmotnosti.
Vzestup teploty o 1 stupeň Celsia ubere dospělé klanonožce o 2,5 % váhy. Zkoumání dalších 15 druhů klanonožců, žijících v otevřených mořích, prokázalo, že v teplejší vodě se klanonožcům zrychluje metabolismus, takže rychleji rostou a přibývají na váze.
Ovšem díky tomu také rychleji dospějí a pohlavní zralost jejich další růst zastaví. Výsledkem jsou podprůměrně malí dospělí korýši.
Úbytek drobných korýšů podle vědců ohrožuje fungování celého ekosystému. Klanonožci jsou jako součást planktonu zdrojem potravy nejen pro ryby, ale i mořské ptáky a velryby. A pokud se má například hladová velryba nasytit „zmenšenými“ korýši, bude jich muset logicky ulovit větší množství.
Vědci se nyní zaměří na vytváření simulací, které by odhalily detailní důsledky tohoto úbytku a pomohly zamezit kolapsu ekosystémů.