Muži se nemohou svézt na hormonální horské dráze s těhotnými partnerkami, ale jakmile se dítě narodí, jejich těla biologicky přejdou do režimu „táta“. Podle nové studie u novopočených otců klesá hladina testosteronu, „macho“ hormonu.
To je opravdu překvapení – muži jsou od přírody přizpůsobeni tomu, starat se o své děti. Objev studie trochu staví na hlavu (ne)oblíbené výmluvy, že výchova dětí je tradiční ženská role.
Nejvyšší změny hormonální hladiny byly pozorovány právě u novopečených otců. Pokles hladiny testosteronu má smysl, protože jeho vysoká hladina podporuje chování spojené se soutěživostí a riskantními činnostmi, která mohou být v rozporu s otcovskou odpovědností.
Zjištění, že otcové jsou od přírody přizpůsobeni pro péči o děti, se nehodí podle autorů studie zatím k žádnému ze starých kulturních modelů evoluce člověka, které tradičně zobrazují matku jako jedinou osobu vhodnou k praktické péči o dítě.
V dlouhodobém sledování vykázali malý pokles testosteronu s věkem muži, kteří zůstali single (o 12 až 15 %). U novopečených otců s dítětem od 1 měsíce do 1 roku v průměru klesla hladina testosteronu o 30 %.
Hladiny mužských hormonů u otců novorozenců (1 měsíc a méně) byly i několikrát nižší než u otců starších dětí. Prokázalo se tedy, že biologie dnešních mužů je nastavena tak, aby usnadnila přechod do nové role otce.
Pokud jde o vliv snížení testosteronu na celkovou kvalitu života, nejsou si vědci jisti. Mohlo by mít účinky na libido a svalovou hmotu, i když jsou pravděpodobně mírné. Co se týká libida, pak otcové nejen novopečení si pravděpodobně pamatují období stavu permanentní nevyspalosti, která sexuální apetenci nesvědčí možná víc než pokles hormonální hladiny.
Nižší hladina testosteronu může také pomáhat efektivně regulovat množství času, které člověk stráví se svou rodinou. Na biologické rovině temperuje jeho touhu jít ven a reprodukovat se dál, naopak zvyšuje investice do už existujícího potomstva.
Tento objev může vysvětlit, proč partnerství a otcovství jsou dobré pro zdraví člověka a dlouhověkost. Někteří vědci se domnívají, že testosteron také snižuje imunitní funkce: Vyšší hladina testosteronu může tedy negativně ovlivnit schopnost imunitního systému bojovat proti infekci.
Pokud je to pravda, mohlo by snížení hladiny „macho“ hormonu být i investicí do zdraví.