Intenzivní magnetické pole bylo ve vesmíru generované pravděpodobně krátce po Velkém třesku, jak tvrdí mezinárodní tým výzkumníků z Centra astrofyzikálního výzkumu a univerzity v Lyonu. Jak a čím? Proč je plyn, který se nachází mezi galaxiemi nebo mezi hvězdami ve stejné galaxii zmagnetizovaný?
Astrofyzikové předložili první možné vysvětlení tohoto jevu: zpočátku slabé magnetické pole mohlo být umocněno nepravidelným dynamickým pohybem – turbulencemi, podobnými, jako jsou ty, které existují mezi Zemí a Sluncem, a které musely existovat už v prvotním vesmíru.
Podle 3-D digitálních simulací způsobují turbulence skutečně exponenciální růst magnetického pole. Výpočty ukazují, že tento jev je možný i za extrémních fyzikálních podmínek, jaké pravděpodobně panovaly krátce po Velkém třesku, kdy vznikaly první hvězdy.
Simulace také ukazují, jak se mohou magnetické siločáry protahovat, zkroutit a poskládat v turbulentních vírech. Stejně jako elektřina vytváří elektromagnetické pole díky pohybu nabitých částic, působí magnetické pole na částice, které se v něm pohybují.
Podle astrofyziků tak interakce mezi magnetickým polem a turbulentní energií – typem kinetické energie generovaným právě turbulencemi – může zesílit zpočátku slabé pole. To je zajímavý směr výzkumu a jak s nadsázkou tvrdí jeho autoři – ukazuje, jak se z chaosu mohl vytvořit řád.