Předpokládá se, že proces formování hvězd vyvrcholil v raném vesmíru, asi před 10 miliardami let. Tehdy některé galaxie formovaly nové hvězdy s dynamikou až stokrát větší, než se to děje dnes v naší Galaxii.
Dnešní vesmír, který máme na dohled, se zdá být klidnější, intenzivní tvorba hvězd je vzácná a podle všeho potřebnou energii dodává právě kolize dvou galaxií. Astronomové předpokládali, že se to tak odehrávalo také v celé vesmírné historii.
Pomocí vesmírné observatoře ESA Herschel Space Observatory (HSO) však nyní získali důkaz, že ke vzniku hvězd nemusí docházet jen tímto dramatickým způsobem. Dívali se do vesmíru jako klíčovou dírkou, sledovali více než tisíc galaxií v různých vzdálenostech od Země, které svým různým stářím dokumentují asi 80 % času trvání vesmíru. Vesmírná observatoř HSO dohlédla k prastarým galaxiím do doby před miliardami let a ukázalo se, že v tak dávné minulosti se hvězdy tvořily jinak dokonce ve většině případů, i když mladé galaxie byly velmi plodné a tvořily hvězdy s obrovským tvůrčím rozmachem.
Jak? Surovým materiálem, ze kterého hvězda vzniká, je plyn a množství nové vznikajících hvězd v prastarých galaxiích skutečně záleželo na množství plynu, které galaxie měly k dispozici. Exaktní výzkumná data odhalila nádherný obraz hvězd, narozených v prastarém vesmíru, kdy většina galaxií rostla pomalu a přirozeně z plynného materiálu, který si přitahovaly ze svého okolí.
Teprve později, když došlo k jeho vyčerpání, bylo zapotřebí pro zrod nových hvězd dodat energii i hmotu galaktickou kolizí.