Domů     .Top
Optimismus a sebevědomí v jednom genu?
Iva Adlerová 20.9.2011

Až téměř neuvěřitelně vypadá zpráva z University of California v Los Angeles (UCLA). Tamní vědci identifikovali gen pro radost. Nejen v tom smyslu, že našli gen, nad kterým mohou jásat, našli konkrétní gen, jehož funkce a změny souvisí s optimismem a sebevědomím.

Zdá se nemožné, že by jeden gen měl takovou kontrolu nad životem, ovládal tři klíčové psychologické parametry, prevenci a zvládání strachu, stresu a depresí.

Vědci se už pídili po takovém genu několik let, věřili, že prostě musí takový regulační faktor existovat, ale nemyslí si samozřejmě, že „jeden gen“ znamená, že se jedná o jednoduchou záležitost. A o kterém genu je řeč?

I to je překvapení. Je to gen kódující receptor oxytocinu. Oxytocin je hormon, jehož hladina se zvyšuje v reakci na stres a je spojován s pozitivními sociálními dovednostmi, jako je empatie, důvěra a radost z komunikace s přáteli.

Vědci však chtějí zajít ještě dál, chtějí se zabývat vztahy mezi vlivem genu pro receptor oxytocinu a podstatně obtížněji měřitelnými psychologickými souvislostmi.

Gen pro receptor oxytocinu má v jednom podstatném místě dvě verze: „A“ (adeninovou) variantu a „G“ (guaninovou) variantu. Několik studií ukázalo, že lidé s alespoň jednou „A“ variantou mají zvýšenou citlivost na stres, horší sociální dovednosti a horší kvalitu duševního zdraví.

Někteří lidé jsou pochopitelně skeptičtí k tomu, že by geny měly předurčovat jakékoliv chování nebo psychický stav. Vědci tvrdí, že geny mohou přednastavit základy chování, ale nerozhodují o konečném výsledku, geny nejsou osud.

„Někteří lidé si myslí, že geny osud jsou, pokud máte konkrétní gen, pak budete mít konkrétní výsledek. To rozhodně není tento případ,“ říká Shelley E. Taylorová z UCLA. „Tento gen je jedním z faktorů, který ovlivňuje psychické zdroje deprese, ale samozřejmě hrají roli i faktory vnějšího prostředí.

Podporující dětství, dobré vztahy, přátelé a dokonce i jiné geny hrají roli v rozvoji psychologických nástrojů a tyto faktory také hrají velmi podstatnou roli v tom, zda lidé ve výsledku propadají depresím.“.

I lidé s variantou „A“ mohou depresi překonat a naučit se zvládat stres. Jak říkají vědci, nezjistili nic, co by bránilo úspěšnému tréninku zvládání dovedností. Naznačují , že by lidem zcela jistě prospělo, kdyby dokázali pravidelně trénovat své duševní schopnosti, aby byli optimističtější, měli vyšší sebevědomí a schopnost vyrovnat se se stresující události.



Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz