Počítač ve tvaru velké krabice? Zapomeňte. Notebooky, tablety? Nuda… Kanadští vědci nyní přicházejí s něčím zcela zbrusu novým – počítačem, který má podobu tenoučké fólie.
Nový přístroj je dílem badatelů z kanadské Human Media Lab, která je součástí Queen´s university. Dostal název PaperPhone a toto jméno odkazuje na jeho podobu. Vypadá totiž jako jeden z chytrých telefonů, ale přece jen se od něj trochu liší.
Základem celého počítače je totiž pouze fólie s displejem, vyrobeným na bázi elektronického papíru.
Jak ohnout počítač?
Ovládání přístroje se poněkud liší od toho, na co jsou počítačoví uživatelé zvyklí. Kdepak myši, kdepak nějaká tlačítka. Příkazy do jádra počítače míří skrze ohýbání, nový systém ovládání nazvali jeho tvůrci »ohýbací gesta« (bend gestures).
Fólie je tedy ohýbána, mačkána dle libosti a počítači to nejen že nevadí, ale vlastně to i vyžaduje. PaperPhone tak lze nosit například omotaný na zápěstí, podobně jako hodinky.
Otcem celého projektu je badatel Roel Vertegaal. „PaperPhone funguje jako malý list interaktivního papíru,“ říká ke svému vynálezu a pokračuje: „Lze na něm ukládat knížky, přehrávat hudbu, nebo telefonovat.
Když ho ohnete, stane se z něj telefon. Když otočíte horní roh, zároveň otočíte stránku v elektronické knize, a když ho položíte na podložku, můžete na něj psát perem.“ Pozitivem nového přístroje je i to, že není energeticky nijak náročný a také je velmi odolný vůči zničení.
Tenkost nade vše
Projekt Paperphonu je zatím ve vývoji a vědci hledají, jak jej nejlépe a pokud možno intuitivně ovládat. I tak, aby nebyl určen pouze pro praváky, ale aby jej mohli ovládat i lidé preferující levou ruku.
Ovšem, výzkumníci mají před sebou ještě pořádný kus práce. Asi málokterý uživatel by dnes přivítal černobílý nepodsvícený displej, kterým je prozatím PaperPhone vybaven.
Vývoj v oblasti elektronického papíru, který započal už v šedesátých letech, nabral v poslední době na tempu. Už před časem předvedla americká společnost E-Ink nový typ elektronického papíru, který vynáší další trumfy.
Je silný jen 300 mikrometrů a energii získává z aktivní matrice složené z tenoučkých vrstev polovodičových tranzistorů. Pro ně se vžila zkratka TFT (z anglického thin-film transistors). U tohoto nového typu je TFT položeno na fólii, která je tenká pouhých 100 mikrometrů. Podle expertů najde tento papír uplatnění především v e-knihách.
Inspirace od motýlů
Elektronický papír je vlastně plocha, která odráží světlo podobně jako normální papír. Umí uchovat text i obrázky bez zbytečných energetických výdajů. Navíc text i obrázky jsou měnitelné. Vzhledem ke zmíněné energetické nenáročnosti se tento papír začal masově prosazovat v oblasti čteček elektronických knih.
Lze jej číst na slunci i pod umělým osvětlením. Existuje několik druhů elektronického papíru, barva v něm už není ničím výjimečným. Například americká společnost QMT se při vývoji nechala inspirovat v motýlí říši.
S pomocí miniaturních otvorů, které se otevírají a zavírají, se promítá vždy jedna z barev modelu RGB (RGB neboli červená-zelená-modrá je způsob míchání barev používaný v monitorech a projektorech).