Dezinfekce vnějších povrchů nemusí stačit k odstranění škodlivých patogenů. Z výsledků studie vědců z americké Purdue University vyplývá, že bakterie rodu Salmonella a bakterie Escherichia coli (E. coli) mohou přežívat i uvnitř rostlinných tkání.
Bakterie s oprávněně špatnou pověstí, E. coli 0157:H7, byla přítomna v tkáních klíčků fazole mungo a v sazenicích arašídů. Semena rostlin tak musela být kontaminována patogeny před nebo po výsadbě z kontaminované půdy nebo vody.
Patogeny byly přítomny v každém vzorku rostlinné tkáně, včetně tkáně, která v rostlinách přenáší živiny.
Hledat patogenní bakterie v rostlinách je náročné, protože testy vyžadují řezy z jednotlivých tkání, částí rostlin a jak pak poznat, která bakterie už uvnitř byla a která se tam dostala při krájení? Aby omezili bakteriím možnost pohybu i množení, používali vědci tkáň fixovanou podchlazením a pro detekci bakterií v řezech z tkání používali imunocytochemické metody.
Ke svému překvapení byli schopni napočítat stovky bakterií v téměř každém typu tkáně.
Správná dezinfekce by odstranila Salmonellu a E. coli z povrchu potravin, ale na ty uvnitř nestačí. To se dá zařídit jen vařením a dokonalým prohřátím potraviny na potřebnou teplotu a potřebnou dobu.
Jenže když budete vařit brokolici do žluta, aby to patogeny spolehlivě vzdaly, vzdají to i všechny vitaminy a další bioaktivní látky. Vědci doufají, že se jim podaří tenhle rébus rychle vyluštit.