Delfíni, krásní a inteligentní mohou napovědět lidem i něco o tom, jak se lépe hojit. Zdá se, že jsou v tom o krok napřed před všemi savci. Biolog a imunolog Michael Zasloff zkoumal, jak se liší vývoj poškozené tkáně a zjistitelných vjemů po zranění u lidí a delfínů v několika klíčových ukazatelích, včetně toho, jak se se hojí a jaká je úroveň vnímané bolesti.
Delfínům se brzy po poranění kůže a tkáně, například po setkání se žraločím chrupem, zakryje rána podkožním tukem z okolí rány. Do 24 hodin pokryje poraněné místo granulát, první vrstva nové tkáně. Delfíni podle všech pozorování nemají tolik jizev a nezdá se, že by vnímali vysoké hladiny bolesti.
Zmíněné poranění žraločími zuby u lidí hrozí celkovou sepsí, nikoliv však u delfínů, i když rozhodně nedodržují klid na lůžku. Tajemství je skutečně kryto v podkožním tuku delfínů – obsahuje specifické chemické sloučeniny jako izovalerové kyseliny a organohalogeny.
Ty mají nejen antimikrobiální vlastnosti a jejich studium by mohlo pomoci vývoji účinnějších léčebných preparátů v humánní medicíně.