Vědci z Lawrence Berkeley National Laboratory v kalifornském Berkeley uslyšeli recitovat neznámý ženský hlas kratičký veršík o třpytící se hvězdičce. Neděláme si z vás legraci, a cože je na tom zajímavého?
Že to byl záznam 123 let starý, z artefaktu ve tvaru prstence z masivního kovu. Vznikl v Edisonových laboratořích během podzimu a zimy 1888 ve West Orange v New Jersey.
Kovový prstenec přinesl výzvu současným zvědavým vědcům, protože záznam na něm je nanesený obtížně reprodukovatelným způsobem a aby si mohli přehrát jednoduchou básničku, použili technologii trojrozměrného optického snímání.
Pomocí této technologie vytvořili digitální model povrchu záznamu a s použitím nejmodernější analýzy obrazu si mohli záznam přehrát.
Pak zjistili, že Edison se pokoušel v roce 1888 vyrábět mluvící panenku. Protože nebyla ještě dost dobrá technologie mluvících záznamů, dvě mladé ženy nahrávaly opakovaně do „mluvícího stroje“ jednu větu.
Panenka uvedená na trh v roce 1890, neměla však velký úspěch, protože tehdejší mluvící panenky byly velmi křehké, stejně jako nahrávací médium. To nic nemění na tom, že to možná byla první komerčně nabízená nahrávka.