Veškeré informace o životě na Zemi, jsou zakódované v buňkách pomocí čtyř kanonických bazí adeninu (A), cytosinu (C), guaninu (G) a thyminu (T). V laboratoři vznikla bakterie Escherichia coli, která má jednu z bazí, thymin, nahrazenou syntetickým 5-chlorouracilem, látkou pro jiné organismy toxickou. Velké populace mikrobů jsou kultivované za přítomnosti toxické látky v podkritické koncentraci a tím si vyvinou schopnost odolávat koncentracím smrtelným.
Současně je koncentrací toxické chemikálie, v tomto případě 5-chlorouracilu, regulovat selekční tlak. Geneticky takto modifikované bakterie Escherichia coli byly schopné v tisící generaci nahradit stoprocentně thymin 5-chlorouracilem.
Objev těší i xenobiology (obor zabývající se „syntetickou“ biologií), protože metabolické vlastnosti odolných bakterií mohou být využity pro alternativní způsoby výroby energie nebo pro syntézu chemických látek. Stejně jako ostatní GMO jsou samozřejmě i takové organismy považovány za potenciální hrozbu pro přírodní ekosystémy.
Bakterie s thyminem nahrazeným 5-chlorouracilem jsou však závislé na dostupnosti látek nezbytných pro jejich reprodukci, které se nevyskytují v přírodě a proto by se nedokázaly podle svých tvůrců mimo laboratoř šířit.