Tým evropských astronomů objevil a zkoumá pomocí soustavy VLT (Very Large Telescope) a řady dalších dalekohledů doposud nejvzdálenější kvasar. Tento kosmický maják, jemuž dodává energii černá díra s hmotností dvoumiliard našich Sluncí, je zdaleka nejjasnějším objektem dosud objeveným v raném vesmíru.
Tak hmotnou černou díru je neobvyklé nejít v tak krátké době po velkém třesku, protože současné teorie pro růst supermasivních černých děr předpokládají postupný nárůst hmotnosti hromaděním materiálu.
„Tento kvasar je velmi vzácný objekt, který nám pomůže pochopit, jak se černé díry vyvíjely několik set miliónů let po Velkém třesku,“ konstatuje Stephen Warren z ESO (Evropské jižní observatoře). Velmi silné záření kvasarů k nám přichází z velmi vzdáleného času a pomáhá studovat děje v prvotním vesmíru.
Nově objevený kvasar ULAS J1120 0641 je tak daleko, že jeho světlo přináší pohled do velmi vzdálené minulosti, do doby jen 770 miliónů let po Velkém třesku. jeho světlo k nám letělo tedy 12,9 miliardy let.
I když byly nalezeny jiné objekty s vyšší hodnotou rudého posuvu, tedy vzdálenější než kvasar ULAS J1120 0641, je on stokrát jasnější.