Brouky z čeledi nosatců (Curculionidae), které nalezneme v hojném počtu i u nás, rozpozná snadno i ten největší laik podle protažené přední části hlavy a tykadel zalomených do pravého úhlu. Podle nedávného zjištění německého entomologa Alexandra Riedela ze Státního přírodovědeckého muzea v Karlsruhe a jeho kolegů však mají nosatci ještě jednu, dobře utajenou anatomickou zvláštnost: jejich nohy jsou totiž prakticky doslova přišroubované k tělu.
Vědci, kteří svůj objev nedávno publikovali v prestižním časopise Science, se rozhodli prozkoumat zvláštní schopnosti nosatce druhu Trigonopterus oblongus, jehož domovinou jsou pralesy Nové Guiney. Toto brouci totiž mohou nohami otáčet podobně, jako se šroub otáčí v závitu. Zadní pár nohou dokáží otočit dokonce o celých 130 úhlových stupňů.
Zvídaví vědci proto nahlédli do kloubního připojení nohou brouků prostřednictvím výpočetní tomografie (CT). Zvláště je zajímalo spojení dvou segmentů jejich článkovaných nohou: kyčle (coxa) a příkyčlí (trochanter).
CT scan odhalil v tomto spojení drobounké závity, které se takřka navlas podobají závitům šroubů a matek.
Aby vědci zjistili, zda jde jen o specialitu novoguinejského druhu, prověřili ještě dalších 15 již mnohem méně příbuzných druhů nosatců. A výsledek? Struktura podobná šroubům byla nalezena u každého z nich!
„Sázka na to, že se něco podobného nalezne u všech nosatců, by byla předem vyhraná,“ míní Alexander Riedel.