Minulý týden jsme na webových stránkách 21. století přinesli zprávu, že ve srážeči protonů a antiprotonů Tevatron v Batavii nedaleko Chicaga byla možná objevena nová částice hmoty. To by samo o sobě nemuselo být nutně tím největším překvapením. Tato částice se však vyznačovala tím, že by kvůli ní bylo třeba opustit „standardní model“ a vydat se směrem k nové fyzice. Takový závěr by byl jistě grandiózní, mnoho teoretických fyziků z něj však rozhodně neplesalo.
Záhy po první informaci o možném objevu nové částice se od dalších vědců pracujících v Tevatronu ozvaly kritické hlasy. Vědci, kteří pracují na experimentu známém jako „DØ experiment“ oznámili, že nedospěli ke stejným datům, jako jejich kolegové z experimentu „Collider Detector (CDF)“.
I samotný nesoulad v datech mezi dvěma experimenty je však důležitý. Podle mluvčího „DØ experimentu“ Dmitrije Denisova bylo za posledních 10 let publikováno na 500 různých studií z obou experimentů a jen asi ve dvou až třech případech nedošlo ke shodě.
Něco takového pochopitelně nutí řadu teoretiků ke spekulacím. „Myslím, že nyní je v první řadě čas vrátit se k experimentům a znovu analyzovat data,“ zdůrazňuje experimentální povahu fyziky Dmitrij Denisov. Není však zcela vyloučeno, že o údajích z Tevatronu v budoucnu ještě uslyšíme.