Ať už se nám to líbí nebo ne, povrch i vnitřek našeho těla hostí obrovské množství nejrůznějších druhů bakterií. Jen trávicí trakt dospělého člověka jich obsahuje zhruba 1,5 kilogramu. Za to, že jim člověk poskytuje komfort přístřeší a potravy se mu střevní mikroflóra většinou dobře odvděčuje – napomáhá totiž s trávením potravy.
Tým vědců z McMasterovy univerzity v Hamiltonu v kanadském Ontariu nedávno přišel s objevem dalšího, dříve neznámého aspektu tohoto oboustranně prospěšného vztahu.
Většina lidí ví, jak nepříjemné dokáže být, když se střevních mikrobů byť jen na krátkou chvíli zbaví. Jejich „vymetení“ z trávicího traktu dávkou antibiotik dokáže s naším trávení pěkně zamíchat. Vědci provedli stejnou věc laboratorním myším a poté sledovali, jak hodně se proměnilo nejen jejich trávení, ale také činnost mozku.
Takto „ošetřené“ myši byly o poznání úzkostnější a opatrnější. Vědci usuzují, že látky dodávané střevními symbionty napomáhají činnosti mozku. Od tohoto poznání není již velký krok k úvaze, že může existovat jistá souvislost mezi trávením a rozvojem některých typů psychických onemocnění. A to nejen u myší.