Domů     .Top
Roboti napomáhají se simulováním evoluce
Michal Andrle 5.5.2011

Roboti jsou lidskými spojenci již nesmírně pestrém oboru lidský činností. Ledaskde jsou dokonce již zcela nepostradatelní. Vědci z univerzity ve švýcarském Lausanne je však nedávno využili v oboru, kde by je čekal skutečně málokdo – v evoluční biologii.

Při výzkumu evoluce mají vědci po rukou v zásadě dva typy metod. První z nás poučuje o tom, kudy se evoluce skutečně ubírala a spočívá přirozeně v pozorování současných druhů a v paleontologickém výzkumu.

Tou druhou jsou metody „od zeleného stolu“, dnes tedy spíše od klávesnice počítače. Tímto způsobem je možné hledat cesty, kudy se evoluce ubírat mohla, ale nemusela. Jedním z prubířských kamenů takového teoretického modelování je vysvětlování dobrovolného sebeobětování, tedy altruismus.

Vědci mají již dlouhou dobu za to, že altruismus se nejlépe udrží mezi jedinci, kteří jsou si vzájemně příbuzní. Zkrátka a dobře – maminka nebo tatínek se vždy obětuje spíše pro svého syna či dceru, než pro úplně cizí dítě.

Je tomu tak zjevně proto, že naši příbuzní nesou z jisté části stejné geny. Z pohledu matematického modelu se tedy maminka vlastně nestará o dítě, ale o geny, které její dítě nese. Tato teorie, kterou poprvé systematicky vyparcoval britský genetik W.D. Hamilton, je známá jako teorie příbuzenského výběru a vynikajícím způsobem vysvětluje velkou řadu jevů známých z přírody.

Teorie biologů se však často ověřují podstatně hůře, než teorie např. fyziků. Zatímco fyzikální dění ovládají zákony, o nichž předpokládáme, že jsou od počátku věků stejné, události v evoluci jsou jedinečné.

V jejich stopování mohou však mohou napomoci právě modely. A právě s takovým zhmotněným modelem přišel biolog  Laurent Keller. Keller se spojil s prof. Dario Floreanem z lausannské Polytechniky, který je specailistou v robotice a společně stvořili sérii drobných robůtků krychlového tvaru, které pojmenovali Alice.

Každý z robůtků byl vybaven dvěma koly, kamerou, dobíjitelnou baterií a infračervenými senzorem určeným  k rozpoznávání vzdálenosti objektů v okolí robota. Roboti se mohli pohybovat dopředu, dozadu a také rotovat na místě.

Do své experimentální arény pak vypustili 8 robotů a 8 zdrojů „potravy“. Každý z nich se mohl „rozhodnout“, zda si po nalezení ponechá zdroj pouze sám pro sebe, nebo zda se rozdělí s ostatními. Poté, co pohyb nasnímali kamerami, jej vložili do počítačové simulace a sledovali, jak by se vyvinul po 500 generacích.

„Ve všech případech se chování robotů přesně shodovalo s teoretickými předpověďmi i té nejkomplikovanější genetiky,“ shrnuje své závěry dr. Keller.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz