Nejrůznější zařízení, jejichž název začíná předponou nano či mikro, začínají být v lidském těle již jako doma. Inženýři z prestižního amerického MIT nedávno ohlásili vynález umělých mikročervů, kteří by mohli sloužit k přímému monitorování zdravotního stavu. Stačí z nich pouze vytvořit „zdravotní tetování“.
Nanozařízení, která dokáží hrát v lidském těle nejrůznější zdraví prospěšné role, mají sice řadu výhod, musí však čelit jednomu základnímu problému. Jsou totiž natolik malá, že je proud krve či jiných tělních tekutin z místa jejich určení velmi snadno vyplaví. Inženýři z MIT se proto spolu se svými kolegy z Northwestern University rozhodli nahradit tradiční nanočástice, které mají většinou kulovitý tvar zvláštními „červíky“, tedy částicemi s tvarem dlouhých trubiček. Tyto trubičky, vyrobené metodou chemické vaporizace, mohou být podle jedné ze svých stvořitelek Karen Gleasonové využity jako speciální „hlídač“ hladiny nejrůznějších látek v těle. A by takové využití vypadalo?
Princip je opět poměrně jednoduchý. Trubičky se naplní látkou, která reaguje na proměnu koncentrace některé z klíčových látek v organismu, např. glukózy či solí. Takovou reakci si Gleasonová představuje tak, že zvýšení hladiny klíčové látky spustí v trubičkách chemickou reakci, díky níž začne trubička vydávat světlo. A co se stane, bude-li mít člověk, který trpí např. cukrovkou, pod kůží „tetování“ vytvořené pomocí takových mikročervů? Ano, takové tetování se rozsvítí a upozorní svého majitele na to, že něco v jeho těle není v pořádku. Šikovný vynález, nemyslíte?