Domů     Vesmír
Kvíz 21. STOLETÍ: Co víte o dobývání vesmíru?
21.stoleti 17.9.2010

Sem vložte příslušný text včetně HTML syntaxe nebo v případě nevyužití této části vše vymažte – tedy včetně tohoto textu!Sem vložte příslušný text včetně HTML syntaxe nebo v případě nevyužití této části vše vymažte - tedy včetně tohoto textu!

Ve slavné Nerudově básni ze sbírky Písně kosmické naslouchají se zatajeným dechem žáby učenému žabákovi, který jim vykládá o vesmírných dálavách. My, lidé, nejsme sice oproti Nerudovým žábám v situaci o mnoho lepší, malý kousek vesmíru se však již před námi otevřel. Ověříte si s námi své znalosti historie dobývání vesmíru?

Kosmický výzkum je tím nejprestižnějším vědeckým a technickým odvětvím, v němž úspěch závisí na naprosté dokonalosti každičkého dílčího výpočtu i dílčí součástky. Není proto divu, že proto působí neuvěřitelnou silou na akceleraci rozvoje poznání prakticky ve všech oborech přírodních věd. Právě propojení té nejvyšší teorie s nejběžnější praxí je jedním z důvodů, pro na stránkách 21. STOLETÍ o kosmických výzkumech tak rádi a často informujeme. Naši pravidelní čtenáři by proto s tímto malým testem neměli mít velké problémy.


1.Jedno z prvenství v historických tabulkách dobývání kosmu drží americká sonda Mariner 2, která odstartovala ze Země 27. srpna 1962. 14. prosince téhož roku se jí jako první podařilo prolétnout okolím jedné z planet sluneční soustavy a podat zprávy o podmínkách, které panují v její atmosféře. Naše otázka tedy zní: Byla touto planetou planeta Venuše?

a) ne b) ano

2.Americký raketoplán Columbia poprvé vzlétl 12. 4. 1981, jeho provoz byl ukončen až jeho tragickou havárií v 1. 2. 2003, při níž zahynulo všech 7 členů posádky. V průběhu předlouhého období svého provozu vykonal tento vesmírná stroj 28 vesmírných misí, díky čemuž zlomil řadu pomyslných rekordů. My se vás nyní ptáme: Byla někdy v historii Columbie jeho velitelkou žena?

a) ne b) ano

3.Mezi největší neštěstí, která provázela dějiny průzkumu vesmíru, byla i havárie raketoplánu Challenger. Raketoplán se 73,631 sekundy po startu své poslední mise STS-51-L 28. ledna 1986 proměnil doslova v ohnivou kouli. Při této apokalypse se pochopitelně nepodařilo přežít žádnému z členů posádky. Nás zajímá, zda byl podle vás počet životů zmařených při havárii stejný jako v případě Columbie?

a) ne b) ano

4.Stav beztíže je jedním z největších problémů, s nímž se musejí astronauti na svých misích vyrovnat. Prvním příznakem je „mořská nemoc“, která však po krátké době odezní. Mezi dlouhodobé příznaky patří především ochabování (atrofie) svalstva či vyplavování vápníku. Naše otázka zní: Patří mezi dlouhodobé změny, způsobené nižší gravitací, i hormonální změny?

a) ano b) ne

5.Legendami v průzkumu Marsu jsou dvě sesterské sondy Viking 1 a Viking 2, které byly směrem k němu vyslány již v roce 1975. Jejich pozorování se staly základem pro všechny pozdější teorie o geologických, atmosférických a chemických procesech rudé planety. Nás zajímá, zda tyto sondy obsahovaly moduly, které zkoumaly Mars přímo na jeho povrchu.

a) ano b) ne

6.Dalšími legendami v dějinách průzkumu vesmíru jsou i americké sondy Voyager 1 a Voyager 2, vypuštěné v roce 1977. Na své palubě nesou obě sondy takzvané „zlaté desky“, v nichž je zakódována řada informací o životě na Zemi, určené potenciálním inteligentním bytostem. Naše otázka zní: Je mezi 55 jazyky, v nichž je sdělován pozdrav, také náš rodný jazyk – čeština?

a) ano b) ne

7.Asi každé malé dítě by zvládlo odpověď na otázku, zda se někdy na oběžnou dráhu okolo Země vydal astronaut české národnosti. My se však pokusíme nahlédnout do vašich znalostí o malinko hlouběji. Nalezneme mezi astronauty ještě jinou osobu s českými předky?

a) ano b) ne


Vyhodnocení:
1–3 odpovědí „ano“:
Vaše znalosti dějin dobývání vesmíru má sice trhliny, nikdy však není pozdě začít je zaplňovat.
4–5 odpovědí „ano“:
Zájem o vesmír a dějiny jeho průzkumu jde u vás daleko za běžný průměr.
6–7 odpovědí „ano“:
Jestli jste nešvindloval/a, můžete si gratulovat. Dějiny dobývání kosmu pro vás nejsou záhadou.

Související články
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
Vesmír 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Vesmír 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
Vesmír 15.3.2025
Venuše a Merkur nemají žádný, Země jeden, Mars dva. To plynní obři počítají své přirozené satelity ve větších číslech, Neptun jich má 16, Uran 28 a Jupiter 95. I největší planeta Sluneční soustavy je však proti Saturnu jen chudým příbuzným. Astronomové objevili nových 128 měsíců, které obíhají krasavce s mohutným prstencem, tedy Saturn. „Je to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz