Mobilní telefon se do dnešního dne stal už samozřejmou součástí každodenního života. Jenom v České republice je aktivních 14 milionů SIM karet. I objem prodeje samotných přístrojů neustále roste. Existují však společnosti, které se od ostatních v mnohém liší.
Frank Nuovo, dříve designér většiny telefonů Nokia a nyní zakladatel a hlavní designer firmy Vertu, se rozhodl v roce 1998 vytvořit zcela unikátní telefon pro nejnáročnější zákazníky. Inspiroval se manufakturní výrobou hodinek a šperků a vydal se na cestu, která trvala celé čtyři roky. Na jejím konci stál unikátní telefon Signature, na který bylo přihlášeno úctyhodných 74 patentů a navíc jako první elektronický výrobek získal punc od Švýcarského puncovního úřadu. Právě značka Vertu zdokonalila i procesy výroby safírových sklíček a podařilo se jí vyrobit největší kus kosmetického safírového krystalu na světě o hmotnosti 69,25 karátu. Další výjimečné telefony na sebe nedaly dlouho čekat. Všechny jsou ručně vyráběné unikáty s designem té nejvyšší úrovně. Za své hovoří i další z patentů společnosti, totiž fakt, že se pod každou klávesou nachází ložisko ze syntetického rubínu, které snižuje možnost opotřebení. Například u modelu Signature najdete rubíny o hmotnosti 4,75 karátu.
Netradiční materiály
Britská značka Vertu je také průkopníkem využívání netradičních materiálů u mobilních telefonů. Vedle platiny, zlata, titanu lze narazit i na pouzdra z uhlíkových vláken nebo dokonce na speciální litinu, která kryje hlavy motorům Ferrari, přičemž nechybí ani hliník Aerospace Grade Aluminium 6061-T6, využívaný toliko při výrobě raketoplánů. Designovým prvkem je potom kůže nebo v případě speciálních edic diamanty a další drahé kameny. Každý telefon je ručně vyrobený originál s podpisem svého tvůrce. Pro vaši představu – například u titanové verze řady Ascent je zapotřebí k výrobě samotného pouzdra neuvěřitelných 250 kroků, přičemž prvních 9 vyžaduje teploty, převyšující 860 ºC!