Domů     Objevy
Je možné mimosmyslové vnímání?
21.stoleti 20.8.2010

Každý z nás se neustále všestranně přesvědčuje, že veškeré vnímání vnějšího světa nám zprostředkovávají smysly. Existuje však vedle toho i záhadný – na naší vůli zcela nezávislý – „šestý smysl“?

Každý z nás se neustále všestranně přesvědčuje, že veškeré vnímání vnějšího světa nám zprostředkovávají smysly. Existuje však vedle toho i záhadný – na naší vůli zcela nezávislý - „šestý smysl“?

Podle parapsychologů mezi lidmi navzájem (prý rovněž mezi lidmi a zvířaty i rostlinami, ba někdy i neživými předměty) jsou možné mimosmyslové kontakty.
S tím vším souvisí mj. telepatie – přenášení myšlenek na dálku, třeba mezi rodiči a dětmi i jinými blízkými (např. v případě ohrožení).

Možná to znal už pračlověk
Představa o mimosmyslových kontaktech má dlouhou historii. Primárně vycházela z osobních zážitků jednotlivců a sdělovala se většinou dál ústním podáním.
Zdánlivě podivné jevy se intenzivně začaly zkoumat teprve od konce 19. století, kdy přišla na svět parapsychologie. Následovala moderní psychotronika, která se dočkala rozvoje od 60. let 20. století. Její hlavní propagátor PhDr. Zdeněk Rejdák, vedoucí Výzkumného pracoviště pro psychotroniku při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, ji považoval za „mezivědní obor, který zkoumá vzájemné vztahy mezi živými organismy a vnějším prostředím a s nimi spojené energetické a informační projevy…“

Existuje tajemná síla?
Pro názornost stručně charakterizujme základní jevy: přenášení myšlenek (telepatii) zcela neobjasnili ani její vyznavači, což přiznávají. Mnoho tajemství tají i bioterapie – léčitelství, nejčastěji s pomocí různých bylin. Bezdotykový pohyb předměty (telekineze) má spočívat ve schopnosti člověka vyzařovat svou energii mimo sebe. Velice známé je proutkařství (telestézie), kdy jedinci pomocí virgulí či jen pouhých proutků hledají zdroje vody. Nejobtížněji pochopitelným jevem dosud zůstává jasnovidectví – schopnost předpovídat události v blízké či vzdálenější budoucnosti.
Parapsychologové to vysvětlují existencí neznámé síly. Podle některých má charakter fyzikální (elektromagnetismus, gravitace, emise neutrin), jiní preferují povahu duchovní (mentiony, deltrony aj.). Hlásí úspěchy (např. při přenášení myšlenek z města do města), ovšem vědci zjišťují, že takové údaje jsou pouze na hranici statistické významnosti.
Vědci samozřejmě vědí, že někteří živočichové mají receptory, které vnímají i nezvyklé signály elektrické (např. paúhoř elektrický) či magnetické (pro orientaci tažných ptáků). Ovšem to neplatí pro lidi a jejich možný tzv. šestý smysl; vědecky Extra Sensory Perception (ESP). Tzv. senzibilové se často označují za reproduktory svého podvědomí.


Twitter sloužil vědě
Prestižní odborný časopis New Scientist informoval o vědeckém experimentu britského psychologa Richard Wisemana z University of Hertfordshire. Tento vědec začínal jako profesionální iluzionista (!) a nakonec zakotvil jako profesor vnímání psychologie veřejností (??). Proslavil se veřejnými experimenty s gigantickým počtem dobrovolníků.
Loni se stal průkopníkem využití mikroblogu Twitter k vědeckým účelům. Zkoumal fenomén „remote viewing“ (mimosmyslové vnímání na dálku). Na jeho výzvu, kterou rozeslal po Twitteru, zareagovalo přes 7000 lidí.
V prvním (seznamovacím) kole experimentu Wiseman odjel na tajné místo, odkud odeslal tvít (tweed, krátká zpráva), kterým účastníky experimentu vyzval, aby mu odepsali dojmy a pocity ohledně místa, kde se nachází. Po 20 minutách Wiseman rozeslal druhý tvít – už s adresou webové stránky se snímkem dotyčného tajného místa; tím byl jez. Účastníci měli zhodnotit, do jaké míry se jejich představy blížily reálné podobě místa.
Wiseman postup opakoval čtyřikrát, přičemž respondenti po každém kole hlasovali o jedné z pěti fotografií, ze kterýchž jedna vždy byla správná.
Výsledek: Ani jednou nevyhrála ta pravá! Závěr: Mezi uživateli Twitteru nepřevažují lidé s nadpřirozenými schopnostmi – a to i přesto, že tomu často věří. A tak je to podle vědců i globálně!

PRO:
Ing. RADKA ZEMANOVÁ
publicistka, hermetička:

Nikdo se nechce stát pokusným králíkem
Není to tak dávno, co telekinezi či telepatii označovali vědci za vědecky nedokazatelné nesmysly a podvody. Dnes se této problematice věnují i vědecké týmy. Cílem mnohých z nich je vyvinout, na základě výzkumů mozku přirozených telepatů či lidí ovládajících telekinezi, přístroje, které by dokázaly číst lidské myšlenky nebo přemísťovat předměty. Pro mne osobně to není zrovna příjemná vize, s ohledem na možné důsledky podobných konstrukcí.
Dnes už snad nikdo ani nemůže popírat, že tyto jevy existují. Existovaly i tehdy, kdy ještě byla věda v plenkách a za podobné schopnosti se i upalovalo na hranici za čarodějnictví.
Proč nás nepřekvapuje, že jsou lidé nadaní darem výtvarným či hudebním, ale odmítáme připustit existenci telepatie a telekineze? Nejde kupříkladu o to, že tyto schopnosti nedokážou (zatím) mocní tohoto světa ovládat, a proto jsou pro ně nebezpečné? Mnohé nasvědčuje, že je tomu tak. Na jedné straně se tyto jevy bagatelizují, a na druhé se farizejsky budují vědecké týmy na zkoumání těchto záhad.
Stejně jako se rodí lidé nadaní v uměleckých sférách, jsou i jedinci, kteří ovládají telepatii či telekinezi. Je to součást našich schopností, která je u někoho vyvinuta více, u jiného méně. Moudří nadaní však o svých schopnostech raději nemluví. Nechtějí se stát pokusnými králíky třeba vědců z okruhu zpravodajských služeb.


PROTI:
Doc. RNDr. ČENĚK ZLATNÍK,
 místopředseda Klubu českých skeptiků SISYFOS:

Kdo to prokáže, dostane milion dolarů
Mimosmyslovým vnímáním se obvykle rozumí přenos myšlenek (telepatie) nebo jasnovidnost (paragnózie), tedy nezprostředkované získávání informací ze smyslům nepřístupných oblastí. Přestože jde o testovatelné fenomény, nebyly nikdy prokázány metodicky korektními experimenty. Rovněž odporují známým přírodním zákonům. Populárním, finančně zajímavým příkladem jasnovidnosti je věštění budoucnosti (proskopie).
Zamysleme se: Proč vynalézáme stále dokonalejší přístroje k mezilidskému dorozumívání, jako jsou mobily nebo internet? Proč konstruujeme nákladné prostředky lékařské diagnostiky, které dokážou zviditelnit detaily chorého organismu? Proč se neobáváme svěřit důvěrná tajemství listinám v trezorech nebo bezpečným počítačovým pamětem?
Protože mimosmyslové vnímání a dorozumívání je ve fyzickém světě nesmysl a nikdo soudný s ním nepočítá. Nikdo se přece nebojí, že mu nějaký senzibil přečte číslo bankovního účtu ze zalepené obálky. Jste snad vy, milí čtenáři těchto řádek, výjimečně nadanými jedinci, kteří mají takové schopnosti? Proslavíte se, když to doložíte – nejlépe po dohodě s americkým eskamotérem Jamesem Randim, který vám v pozitivním případě proplatí milion amerických dolarů z nadace, kterou k tomu účelu založil.
Není žádný spěch, částka zůstává po léta nevyzvednuta a čeká na jenom vás.


Jak to vidí 21. STOLETÍ:
Podle názoru 21. STOLETÍ nelze dogmaticky tvrdit, že někdy mezi lidmi (zejména blízkými) nemůže dojít k situaci, kdy na sebe souběžně myslí. Tuto víceméně náhodu však nelze považovat za přenos myšlenek – telepatii. Důležitou roli zde hraje i sugesce. 21. STOLETÍ zdůrazňuje, že žádný z mnoha vědeckých experimentů neprokázal existenci síly ESP. 21. STOLETÍ konstatuje, že z fyzikálního hlediska známe jen čtyři základní síly – a to materiální povahy. Také z hlediska biologického lze ESP vyloučit: V lidském organismu neexistuje editor ani receptor takovéto síly. Rovněž zákony informatiky možnost dálkového mimosmyslového přenosu vylučují. 21. STOLETÍ tedy konstatuje, že mimosmyslové vnímání neexistuje.

Více se dozvíte:
L. Kříž: Povídání v magických energiích, EUROMEDIA – IKAR, 2008
J. Heřt: Výkladový slovník esoteriky a pavěd, Nakladatelství Věra Nosková (www,noskova.eu),2008
J. Erben, J. Hofman: Záhady podvědomí, SmART, 2001
http://cs.wikipedia.org/wiki/

 

ČTENÁŘSKÁ ANKETA Z INTERNETOVÉHO VYDÁNÍ 21. STOLETÍ
Mimosmyslové vnímání (telepatie, předtucha, aj.) podle vašeho názoru je:
– Běžně možné, neboť člověk má vedle hmotného těla také tělo astrální s nehmotnými strukturamib 11%
– Možné spíše výjimečně a jen u jedinců ovládajících parapsychologii 19%
– Možné s využitím různých technických pomůcek 8%
– Nemožné, protože odporuje fyzikálním, biologickým i jiným vědeckým zákonům 41%
– Nemám dostatek informací 21%

Předchozí článek
Další článek
Související články
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 […]
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům […]
Rychlejší, levnější a také ekologicky udržitelnější vývoj léků umožní průlomová technologická platforma AMADEUS, kterou ve výzkumném institutu CATRIN při Univerzitě Palackého vyvíjí Alexander Dömling. Evropská výzkumná rada mu na to udělila prestižní grant s dotací 3,4 milionu eur. Cíl pětiletého projektu prozrazuje již jeho název: Automatizované, miniaturizované a zrychlené objevování léčiv (AMADEUS). Výzkumníci budou provádět chemické […]
Kredit českých archeologů jakoby sahal na špičky pyramidy a zároveň k samým základům podzemních hrobek. Napříč věky, kontinenty a s rozdílnými terény v posledních letech dosáhli omračujících nálezů. Patří k nim i práce na lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu. Egypt nabízí desítky archeologických lokalit. V Deltě Nilu, ve středním Egyptě, Horním Egyptě. Další jsou i v sousedním Súdánu, kde čeští […]
Zvířecí kůže je součástí lidského odívání už od pravěku. Nyní se podnikatelé snaží přijít s její etičtější, ekologicky udržitelnější a efektivnější náhradou. A daří se jim to, spojence našli v houbách. V nepříliš vzdálené budoucnosti bychom tak mohli nosit kožené boty, které, když doslouží, bude možné rozložit kompostováním. Houby jako zdroj materiálu pro zhotovování nejrůznějších […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz