Domů     Vesmír
Změní Jupiter svou tvář?
21.stoleti 19.8.2010

Král sluneční soustavy. Přesně tento urozený titul je jako ušitý pro největší planetu solárního systému Jupiter(u?). Tento plynný obr je charakteristický nejen svými rozměry, ale i svým zbarvením. Vzhledem k proudění atmosféry se zde tmavší pásy střídají se světlejšími. Takový obrázek Jupiteru je znám z každé učebnice základní školy. Jenže, jak se zdá, tvář krále se pomalu mění…

Král sluneční soustavy. Přesně tento urozený titul je jako ušitý pro největší planetu solárního systému Jupiter(u?).  Tento plynný obr je charakteristický nejen svými rozměry, ale i svým zbarvením. Vzhledem k proudění atmosféry se zde tmavší pásy střídají se světlejšími. Takový obrázek Jupiteru je znám z každé učebnice základní školy. Jenže, jak se zdá, tvář krále se pomalu mění…

Občas se říká, že Jupiter je hvězda, která propadla u maturity. Toto tvrzení je poněkud nadnesené – k tomu, aby se v jeho středu zapálila termonukleární reakce, má přece jen daleko, ale i tak jsou jeho rozměry úctyhodné. Kdyby se dal na jednu misku vah, na tu druhou by se muselo naskládat 318 zeměkoulí, aby obě misky byly vyvážené…

Uragány na denním pořádku

Jupiter, podobně jako ostatní plynní obři (Saturn, Neptun a Uran), se vyznačují velmi silným prouděním v atmosféře. Jednotlivá větrná pásma se přitom pohybují opačným směrem než sousední. Různá pásma mají odlišnou teplotu i chemické složení, což způsobuje barevnost Jupiteru. Světlá pásma se nazývají zónami, ta tmavá pak nesou označení pásy.
Tvář Jupiteru mimo jiné charakterizují dva tmavší pásy pod a nad rovníkem. Mají nahnědlé zbarvení a s největší pravděpodobností je tvoří zmrzlé krystalky čpavku, do kterých jsou zamíchány i různé sloučeniny síry a fosforu. Jinak tento krasavec se odívá spíše do světlejších barev, neschází zde třeba odstíny oranžové, bílé nebo narůžovělé.

Mají v tom prsty ufoni?

Jaké však bylo překvapení astronomů, když zjistili, že jeden z Jupiterových hnědých pásů jednoduše zmizel. Konkrétně ten jižní, zvaný SEB, u kterého se nachází i Jupiterova piha na kráse – tzv. velká rudá skvrna. Přitom ještě v posledních dnech roku 2009 nic nenasvědčovalo tomu, že by se vizáž největší planety sluneční soustavy měla jakýmkoliv způsobem změnit.
Poté se Jupiter při svém věčném putování dostal z pohledu zemského pozorovatele do těsné blízkosti Slunce. Jas naší životadárné hvězdy samozřejmě znemožnil pozemská pozorování Jupiteru. V dubnu tohoto roku Jupiter nastavil svou tvář lidským dalekohledům. Jižní pás však na pořízených fotografiích scházel. Že by dílo nějaké vyspělé mimozemské civilizace?

Předpověď pro Jupiter: oblačno až zataženo

Fanoušky sci-fi musíme zklamat, ale vysvětlení bude prozaičtější. Jižní pás se prostě čas od času vytratí. Když v roce 1973 kolem Jupiteru prolétala sonda Pioneer 10, hnědá mračna vůbec nezaregistrovala. Od té doby astronomické observatoře pozorovaly mizení nahnědlých pruhů ještě několikrát. „Pás SEB mizí v nepravidelných intervalech, naposledy v roce 1973–1975, 1989–90, 1993, 2007, 2010,“ upozornil John Rogers, ředitel Jupiterové sekce Britské astronomické asociace a v zápětí dodal: „V roce 2007 vybledl poměrně brzy, ale v jiných letech, SEB téměř chyběl, jako v současnosti.“
Příčinou mizení pruhů jsou jevy v Jupiterově atmosféře. Hnědé pásy zakryla vysoká oblačnost, která je zbarvena světle. „Díváme se zkrátka do různých vrstev oblačné struktury planety,“ nastiňuje vysvětlení zvláštního jevu americký astronom Glenn Orton. Ovšem proč se tato oblačnost objevuje zrovna nad jižním pásem a nikoliv jinde nad povrchem Jupiteru, to pro vědce zůstává i nadále tajemstvím.

Záhada trvá

Ale ani to není zcela uspokojivé vysvětlení. Zatímco hnědý pruh zmizel, velká rudá skvrna je stále patrná. To by znamenalo, že vinu za zmizení Jupiterovy ozdoby vysoká oblačnost nenese. Zkrátka záhada nad záhadu. „To, co se děje na Jupiteru, je velmi zajímavý úkaz, který zatím neumíme vysvětlit. Problém je v tom, že se jedná o gigantické útvary na Jupiteru, které nemizí okamžitě,“ podotýká ruský astronom Vladimir Surdin.
Každopádně, astronomická obec očekává, že se hnědý pruh na Jupiterovu tvář znovu vrátí. A může to být zajímavé vesmírné divadlo: „Můžeme se těšit na velkolepý výbuch bouří a vírů, kdy se SEB obnoví.  Vždy vše začíná na jednom místě a následně se poruchy šíří velkou rychlostí kolem planety. I pro amatéry to bude velkolepá podívaná,“ uzavřel John Rogers.

Tajemství velké rudé skvrny

Velká rudá skvrna je atmosférický jev v horních částech Jupiterovy atmosféry. Na Jupiteru je pozorována již od počátků existence dalekohledů, schopných detailněji zkoumat Jupiterovu atmosféru. To znamená, že skvrna řádí přinejmenším přes 300 let. V podstatě se jedná o obrovský hurikán, který je dvakrát větší než planeta Země. Větry se zde pohybují rychlostí 640 kilometrů v hodině. Pozorováním bylo objeveno, že velká rudá skvrna není jediným bouřkovým systémem v atmosféře planety, ale že se zde nachází současně i další rudá skvrna a mnoho menších bouřkových systémů. Nová rudá skvrna je někdy nazývána jako Rudá skvrna Junior. Vědce však stále nejvíce přitahuje klasická rudá skvrna a snaží se jejím záhadám přijít na kloub. „Nejintenzivnější červenooranžová oblast ve střední části skvrny je asi o 3–4 stupně teplejší než oblast okolo ní,“ podotkl astronom Leigh Fletcher z univerzity v britském Oxfordu. Ovšem na bližší vysvětlení tohoto zajímavého jevu si věda ještě bude muset nějakou dobu počkat.


Vodík, helium, uhlovodíky a možná i gigantický diamant

Jupiter je jedním z nejjasnějších bodů na noční obloze. Jeho svrchní atmosféru tvoří z 88 až 92 % vodík a zbylých 8 až 12 % připadá na helium, vzhledem k poměru plynných molekul těchto plynů. Jelikož je ale molekula helia přibližně čtyřikrát hmotnější než molekula vodíku, složení se změní, pokud se vyjádří v hmotnostních procentech na poměr 75 % připadajících na vodík a 24 % na helium. Zbytek pak připadá na ostatní prvky.  Atmosféra obsahuje stopová množství metanu, vodní páry, čpavku a křemičitanů. Vyjma těchto hojnějších sloučenin lze v Jupiterově atmosféře najít i velmi malé množství uhlíku, etanu, sulfanu, neonu, kyslíku, fosforu a síry. Měření v infračerveném a ultrafialovém světle ukázalo, že se v atmosféře nachází i nepatrné množství benzenu a dalších uhlovodíků. S velkou pravděpodobností má Jupiter skalnaté jádro, které má hmotnost asi deseti Zemí. Existuje i zajímavá teorie, že vzhledem k enormnímu tlaku uvnitř planety je toto jádro tvořeno jedním obrovským diamantem.

Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz