Pád asteroidu na Zemi není jen tématem katastrofických fantazií, ale existují i přesvědčivé důkazy, že v minulosti dokázaly se životem na naší planetě skutečně vážně zahýbat. Není proto od věci, když astronomové nejbližší okolí Země podrobně zmapují a na případné nebezpečí z vesmíru nás připraví. Slouží k tomu především satelit NASA zvaná WISE.
Satelit WISE (z angl. Wide-field Infrared Survey Explorer) byl na oběžnou dráhu kolem Země vypuštěn poměrně nedávno, 14.12. 2009 s velmi pestrými cíly. Má v první řadě pozorovat velmi zářící vzdálené galaxie a poskytovat data důležitá pro poznání jejich vzniku. Jejím dalším významným úkolem je ale také výzkum asteroidů. Kvůli jejich průzkumu nese satelit WISE dalekohled, který je schopen pozorovat vesmír v infračerveném spektru. A proč zrovna tento nástroj? Důvod je jednoduchý. Pozorování v infračerveném spektru totiž umožňuje „vidět teplo“, které vesmírné objekty vyzařují. Pro hledání „jehel v kupce sena“, kterými jsou asteroidy rozeseté po vesmírných dálavách je to metoda výhodnější. Asteroidy jsou totiž teplejší než jejich okolí a vyhledávat je ve vesmíru tímto způsobem je mnohem efektivnější, než se spoléhat na to, že náhodou odrazí sluneční světlo ve viditelné části spektra.
Největší ohrožení představují pro Zemi bludná tělesa, které jsou k ní nejblíže. Obavy z nějaké velké blízkosti však nejsou zcela na místě. „Blízký Zemi“ znamená v řeči astronomů být vzdálený alespoň 48 miliónů kilometrů, tedy zhruba třetinu vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Sonda WISE zatím nalezla na 25 000 dosud neznámých asteroidů, přičemž 95 z nich jsou právě objekty blízké Zemi. Jelikož je výzkum asteroidů jedním z blízkých programových cílů amerického kosmického výzkumu, přišla data ze sondy WISE skutečně vhod.