Nemocnice (snad s výjimkou porodnického oddělení) asi není místem, které bychom z vlastní vůle rádi vyhledávali. Přesto se často neubráníme a do zdravotnického zařízení musíme. Co nás tam čeká na jednotlivých odděleních?
Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) – zabezpečuje resuscitační péči (oživování, kříšení) u akutních stavů, ohrožujících život (bezvědomí, šok, těžké úrazy, otravy apod.) Zde se často setkáme s anestezií, což je znecitlivění, ztráta vnímání dotyku, bolesti, tepelných změn atd. Celková anestezie (narkóza) je celkové bezvědomí, navozené vdechováním anestetik nebo jejich nitrožilním podáním. Anesteziologové u postiženého sledují životní funkce v průběhu operačního výkonu.
Alergologie – zabývá se výzkumem a léčbou alergických nemocí, vznikajících nepřiměřenou reakcí organismu na určité běžně se vyskytující látky – alergeny (pyl, peří, srst, některé potraviny či léky).
Biochemické vyšetření – součást laboratorního vyšetření, které dává důležité informace o stavu organismu a jeho orgánů. Nejčastěji se vyšetřuje krev (sérum, plazma) nebo moč.
Cévní chirurgie – provádí komplexní diagnostiku a chirurgickou léčbu onemocnění tepen a žil. Zejména se jedná o jejich zúžení či uzávěry v důsledku aterosklerotických změn či poranění tepenného a žilního systému mimo oblasti koronárních tepen. Věnuje se aortě (srdečnici – největší tepně organismu) a jejímu oblouku, které tradičně patří kardiochirurgii. Mezi nejpočetnější skupinu nemocných patří pacienti s nedokrevností dolních končetin, nedokrevností mozku při zúžení tepen zásobujících mozek krví. Nemocnice Na Homolce v Praze od listopadu 2005 používá v cévní chirurgii jako jedno z mála pracovišť na světě i robotický systém Da Vinci 1200.
Dětské a dorostové oddělení – nabízí pediatrickou péči o novorozence, kojence a děti do 19 let, dětskou endokrinologii, logopedii, nefrologii, neurologii, ortopedii, pneumologii a psychologii. Bývá zde i ordinace dětské alergologie a dětské ORL (viz dále). Vedle povinného očkování může poskytovat vakcinaci nadstandardní (proti klíšťové meningoencefalitidě, meningokokové meningitidě a dalším nemocem).
Endoskopické vyšetření umožňuje prohlédnutí vnitřních tělesných dutin nebo dutých orgánů. Má význam diagnostický i terapeutický. Do dutin se endoskop zavádí přirozenými otvory (ústa, konečník, močová trubice).
Foniatrické oddělení – věnuje se dětem i dospělým s poruchami řeči, hlasu a vadami sluchu. Fakultní nemocnice Motol v Praze se stala jediným zdravotnickým zařízením v ČR, které se specializuje na výběr neslyšících dětských kandidátů kochleární implantace. (Kochleární implantát zprostředkovává sluchové vjemy elektrickou stimulací nervových zakončení v uchu – konkrétně v tzv. hlemýždi.) Nechybí programování řečových procesorů kochleárních implantátů – individuální přizpůsobení řečových procesorů, které umožňuje sluchové vnímání postiženým s kochleárním implantátem.
Gynekologicko-porodnické oddělení má v náplni komplexní diagnostiku a léčbu ženských chorob, operace klasické, laparoskopické, hysteroskopické (endoskopické vyšetření dělohy speciální optikou)… V porodnictví jde převážně o porody klasické, mnohde i o alternativní (do vody, na speciální porodnické stoličce, bez nástřihu, s možností využití relaxační hudby, aromaterapie, gymnastických míčků). Ve spolupráci s anesteziology se mnohde nabízejí i porody v epidurální analgezii – tzv. bezbolestný porod. Nechybí péče o rizikové a fyziologické těhotenství apod.
Histologické oddělení je základem bioptické laboratoře. Histologie je věda, zabývající se studiem mikroskopické struktury orgánů a tkání – ať zdravých, či naopak postižených nemocí.
Chirurgie se představuje v pestrobarevném spektru všeobecné, břišní a hrudní chirurgie, traumatologie dutiny břišní a hrudní apod. Využívá i jednotku intenzívní péče (JIP – viz dále). Zejména specializované kliniky se soustřeďují mj. na chirurgii zažívacího traktu, např. chirurgickou léčba benigních (nezhoubných) i maligních (zhoubných) onemocnění tenkého a tlustého střeva a konečníku, včetně funkčních poruch. Dále jde o chirurgickou diagnostiku a operační léčbu onemocnění plic, hrudníku, břišních kýl. Výjimkou není komplexní péče o chirurgická onemocnění prsu, ošetřování úrazů dutiny břišní a hrudní.
Interna (vnitřní lékařství) – zabývá se diagnózou a nechirurgickou léčbou chorob vnitřních orgánů (srdce, plic, dýchacího ústrojí, žláz s vnitřní sekrecí apod.). V rámci tohoto medicínského oboru vznikla řada podoborů – kardiologie (léčba srdce), pneumologie (léčba plic) apod. Lékaři se snaží o zajištění diagnostických a konzervativních léčebných metod jak ambulantním, tak hospitalizovaným pacientům.
Jednotka intenzivní péče (JIP) – nemocniční oddělení vybavené k léčbě pacientů, jejichž zdravotní stav vyžaduje trvalý dozor a intenzivní péči. Bývá součástí různých oddělení (interního, chirurgického, neurologického aj.). Pacient je trvale monitorován, kontrolují se jeho vitální (životní) funkce – zejména dech, činnost srdce (pomocí EKG), krevní tlak a další ukazatele podle specializace oddělení. JIP má speciální přístroj, umožňující zvládání akutních stavů (mj. řízené dýchání, defibrilace), nechybí ani zvuková a akustická signalizace.
Kardiologické oddělení – poskytuje kompletní diagnostickou i léčebnou kardiologickou péči. Např. v Masarykové nemocnice v Ústí nad Labem se člení na části: 1) neinvazivní kardiologie, 2) invazivní kardiologie, 3) koronární jednotka, 4)oddělení kardiostimulace a elektrofyziologických vyšetřování a 5) standardní kardiologické oddělení.
Velmi důležitá je koronární jednotka, vybavená monitoringem s možností sledování včetně srdečního výdeje. Nechybí kontrapulzátor – přístroj pro podporu krevního oběhu. Ve velkých nemocnicích bývá i kardiochirurgické oddělení, které poskytuje specializovanou péči pacientům s kardiovaskulárními chorobami v celém spektru kardiochirurgických výkonů s výjimkou transplantace srdce.
Lékařská genetika – její oddělení zajišťují péči o geneticky rizikové rodiny. Má ambulantní a laboratorní složku. Laboratoř provádí mj. chromozomální vyšetření buněk plodové vody, krve plodu apod. Část molekulárně genetická se věnuje diagnostice vrozených vývojových vad a dědičných chorob.
Medicína nukleární – moderní lékařský obor, používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného. Nejčastějšími radioizotopy jsou technecium-99, jod-123, jod-131 a thalium-201. Tak se běžně hodnotí srdce, plíce, štítná žláza, játra, žlučník a kostra. Nukleární medicína je užitečná v zobrazování fyziologických funkcí (např. proudění krve do srdce). Hlavním zobrazovacím přístrojem je tzv. gama kamera. Oddělení nukleární medicíny se soustřeďuje mj. na diagnostiku a léčbu pacientů s nádory štítné žlázy, léčebně ovlivnitelnými prostředky nukleární medicíny.
Neurochirurgické oddělení se věnuje operační léčbě nemocí nervového systému (mozkové a míšní nádory, úrazy mozku a míchy, nitrolební krvácení apod.).
Pokud jde o komplexní neurochirurgickou léčbu všech typů nervových onemocnění, v ČR dominuje Nemocnice Na Homolce v Praze. Její odborníci se zaměřují mj. na léčbu mozkových nádorů všech typů Výjimečné postavení jí zajišťuje Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie (Gama nůž, od prosince roku 2009 nový) se kterým úzce spolupracuje. Využívá se i pozitronová emisní tomografie (PET), takže lze provádět nejsložitější vyšetření. Zvládne všechny typy páteřních operací a je průkopníkem ve fixačních operacích.
Oční oddělení – zajišťuje odbornou specializovanou péči pro pacienty s onemocněním oka a jeho okolí. Nabízí mj. pomoc při řešení refrakčních vad, jako je vysoká krátkozrakost a dalekozrakost. Mnohde se provádí kompletní operativa předního segmentu oka včetně transplantace rohovky. Moderním trendem je oční mikrochirurgie.
Onkologie – zabývá se výzkumem, diagnózou a léčbou nádorových onemocnění, ať jde o nádory benigní (nezhoubné) či maligní (zhoubné).
Otorhinolaryngologie (ORL) léčí nemoci v oblasti hlavy a krku. Jde o celou škálu zdravotních postižení – počínaje rýmou či angínou až po komplikované choroby nosu, krku a uší včetně léčby nádorových onemocnění. V odborných ambulancích se odborníci věnují poruchám sluchu – nedoslýchavosti, ušním šelestům. Ve spolupráci s neurologickým oddělením napravují poruchy rovnováhy a závratí. V rhinologické ambulanci diagnostikují mj. poruchy nosní průchodnosti, řeší onemocnění nosu a vedlejších nosních dutin včetně odborné léčby chronické rýmy. V péči o hlas diagnostikují a léčí choroby hlasivek a hrtanu včetně operačních zákroků.
Patologie – zkoumá morfologické (tvarové) projevy nemoci na organismu jako celku i na jednotlivých orgánech. Může to být jak na úrovni makroskopické (celková pitva po úmrtí), tak mikroskopické, kdy pomáhá upřesnit diagnózu žijícího pacienta..
Plicní oddělení – poskytuje komplexní diagnostickou a léčebnou péči pacientům s nemocemi dýchacího ústrojí. Např. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem zajišťuje protinádorovou chemoterapii. Dále je to péče o pacienty se zánětlivými afekcemi plic a pohrudnice, s chronickou obstrukční plicní nemocí i jinými postiženími dýchacího systému.
Radiodiagnostické oddělení – zabývá se diagnostickým využitím nejmodernějších medicínských zobrazovacích metod v prakticky celé šíři oboru radiodiagnostiky, dále provádí i četné terapeutické výkony pod kontrolou zobrazovacích metod.
Sterilizace centrální – je specializované zdravotnické pracoviště, které zajišťuje komplexní službu v přípravě sterilních zdravotnických prostředků pro operační sály a všechna zdravotnická pracoviště nemocnice.
Transfuzní oddělení – zajišťuje odběry krve, ze které vyrábí transfuzní přípravky. Provádí odběry krevní plazmy (tzv. plazmaferézy) i přístrojové odběry krevních destiček (tzv. trombocytaferézy). Skladuje a vydává transfuzní přípravky pro širokou spádovou oblast, dodává plazmu k průmyslovému zpracování na krevní deriváty, provádí imunohematologická vyšetření příjemců transfuzních přípravků apod.
Urologické oddělení se především zaměřuje na nemoci močového systému a mužských pohlavních orgánů.
Venerologické oddělení se zabývá diagnostikou, prevencí a léčbou pohlavních chorob. (Nejčastější u nás jsou kapavka syfilis.) Častěji se v praxi setkáváme s dermatovenerologickým (kožním) oddělením, které se vedle chorob pohlavních věnuje i chorobám kožním.
Zdravotně-sociální oddělení – sociální práce ve zdravotnictví je oblastí, kde se péče zdravotní prolíná s péčí sociální a je nezbytnou součástí léčebného a ošetřovatelského procesu. Ke komplexnosti léčby tedy nevyhnutelně patří i pomoc při řešení sociálních problémů pacienta v případech, kdy toho není schopen sám, rodina tuto péči poskytnout nemůže, nechce, nebo pokud pacient rodinu nemá.
Více informací:
R. Podstatová: Hygiena a epidemiologie pro ambulantní praxi, MAXDORF, 2010
M. Vokurka, J. Hugo:Velký lékařský slovník, MAXDORF+JESSENIUS, Praha, 2009
http://cs. Wikipedia.org/wiki/.
www.homolka. cz