Domů     Vesmír
Planeta odsouzená k smrti
21.stoleti
od 21.stoleti 18.6.2010

Nedávno se v médiích objevila informace, že Mars vlivem Slunce ztrácí svou atmosféru. O hodně hůř je na tom jedna exoplaneta v souhvězdí Vozky, kterou její mateřská hvězda doslova požírá. Zkrátka, maminky své děti mají rády, ale tato hvězda své děcko zřejmě samou láskou sní.Nedávno se v médiích objevila informace, že Mars vlivem Slunce ztrácí svou atmosféru. O hodně hůř je na tom jedna exoplaneta v souhvězdí Vozky, kterou její mateřská hvězda doslova požírá. Zkrátka, maminky své děti mají rády, ale tato hvězda své děcko zřejmě samou láskou sní.

Souhvězdí Vozky je od naší sluneční soustavy vzdáleno 600 světelných let. A právě zde se trápí exoplaneta WASP-12b. Exoplanety jsou planety, obíhající kolem jiné hvězdy, než je naše Slunce, a patří tedy do jiné planetární soustavy. WASP-12b není žádný drobek, ve srovnání s Jupiterem Je o 79 % větší a o 41 % těžší. Jenže Jupiter obíhá od své mateřské hvězdy v bezpečné vzdálenosti, což se o planetě WASP-12b rozhodně říct nedá. Její oběh trvá pouhých 12 hodin, a kdyby se nacházela u našeho Slunce, byla by k němu sedmnáctkrát blíže než Merkur.

Gigantická šiška

Tento stav způsobuje planetě řadu nepříjemností. Je pochopitelné, že když je někdo tak blízko rozžhavené hvězdě, musí mu být pěkné vedro. Teplota na povrchu planety dosahuje 2200 stupňů Celsia. Z toho je jasné, že nikdo z WASP-12b pozemšťanům pozdrav nepošle, protože planeta je rozžhavená doruda. Patří mezi nejžhavější dosud objevené exoplanety, dokonce i některé hvězdy jsou chladnější.
Mateřská hvězda díky své blízkosti působí na planetu extrémní gravitační silou. Zatímco pod pojmem planeta si obvykle představíme velkou kouli, tato má k dokonalým tvarům daleko. Gravitace ji roztahuje, takže se spíše podobá míči, se kterým rádi utíkají ragbisté. Jedná se o podobné slapové jevy, jaké známe ze vztahu mezi Zemí a Měsícem, jen jsou mnohonásobně silnější.

Čas se krátí

Vzhledem k vysoké teplotě a silné gravitaci trpí zejména atmosféra planety. Částice z ní si hvězda přitahuje k sobě, a tak kolem ní vzniká gigantický disk. Za jedinou vteřinu hvězda vysaje ze svého souputníka šest miliard tun plynu. Samozřejmě že WASP-12b nemá zásoby plynu nevyčerpatelné, takže se dá spočítat, kdy se doslova vypaří. Stane se tak za pouhých 10 milionů let, což ve věku vesmíru skutečně velmi krátký okamžik.
Exoplaneta WASP-12b byla objevena na jaře před dvěma lety. Její objev má na svědomí projekt SuperWASP. Ten disponuje dvěma robotickými observatořemi na jižní i severní polokouli, konkrétně na Kanárských ostrovech a v Jihoafrické republice. K dubnu letošního roku mají tvůrci programu na svém kontě již 26 nalezených exoplanet.

Nejchladnější a nejstarší exoplaneta

Zatímco na planetě WASP-12b je pěkné vedro, na jiných exoplanetách musejí mít jejich potenciální obyvatelé ve výbavě pořádný kožich. Zatím nejchladnější objevená planeta má poněkud nepoetický název OGLE-2005-BLG-390 Lb. Ta je od Země vzdálená 21 000 světelných let a krouží kolem jednoho červeného trpaslíka, což bývají relativně chladné hvězdy. Planeta kolem hvězdy obíhá ve větší vzdálenosti než Mars kolem Slunce a povrchová teplota se zde pohybuje kolem -220 °C. Hmotnost planety se odhaduje na pětinásobek váhy Země, má pravděpodobně zledovatělý povrch, hornaté jádro a řídkou atmosféru.
Nejstarší exoplanetou, která byla dosud objevena, je těleso v kulovitém shluku M4 ve vzdálenosti asi 5600 světelných let od Země. Její stáří se odhaduje na 10 miliard let, je tedy dvakrát starší než naše sluneční soustava.

Martin Janda

reklama
Související články
Galaxie GS-9209 se nachází předlouhých 25 miliard světelných let od Země. Je to jedna z nejvzdálenějších galaxií, které si kdy lidstvo prohlédlo. V jejím středu se nachází supermasivní černá díra, která podle nových pozorování je mohutnější, než se dosud předpokládalo. A právě tato mohutnost brání vzniku nových hvězd. Tým vědců z Edinburské univerzity použil k […]
Aktuální cíl lidstva je jasný – úspěšně stanout na Měsíci, obydlet i Mars. Kromě infrastruktury a techniky je však nutné myslet také na obživu… Je libo salát nebo čínské zelí? Skladba jídelníčku posádek směřujících vstříc dosud neosídleným planetám představuje pro vesmírné agentury výzvu. Byť je skladba potravin vyvážená a na první pohled pestrá, něco jí […]
Mise sondy JUICE k Jupiteru je jedním z nejvýznamnějších projektů naší Evropské kosmické agentury (ESA). Ale jak to tak bývá, žádná kosmická mise se neobejde bez problémů. Aparát, který se na cestu vydal 14. dubna, měl potíže s vysunutím své nejdelší antény. Šestnáct metrů dlouhá anténa RIME (Radar for Icy Moons Explorer) je však už […]
Sondy pro výzkum vnitřních částí Sluneční soustavy si na nedostatek energie obvykle nestěžují. Dopady činnosti Slunce jsou zde natolik intenzivní, že aparátům vypuštěným ze Země stačí rozvinout své solární panely a mohou bez obav plnit své zadané úkoly. Od Marsu dále od Slunce však sluneční svit slábne natolik, že pro pohony sond je třeba hledat […]
Astronomové poprvé zachytili na jednom snímku stín černé díry v centru galaxie Messier 87 (M87) a mohutný výtrysk, který z ní vychází. Pozorování byla pomocí dalekohledů Global Millimetre VLBI Array (GMVA), Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) a Greenland Telescope (GLT). Tento nový snímek pomůže astronomům lépe pochopit, jak mohou výtrysky černých děr vznikat. Většina galaxií […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz