Domů     Vesmír
Planeta odsouzená k smrti
21.stoleti 18.6.2010

Nedávno se v médiích objevila informace, že Mars vlivem Slunce ztrácí svou atmosféru. O hodně hůř je na tom jedna exoplaneta v souhvězdí Vozky, kterou její mateřská hvězda doslova požírá. Zkrátka, maminky své děti mají rády, ale tato hvězda své děcko zřejmě samou láskou sní.Nedávno se v médiích objevila informace, že Mars vlivem Slunce ztrácí svou atmosféru. O hodně hůř je na tom jedna exoplaneta v souhvězdí Vozky, kterou její mateřská hvězda doslova požírá. Zkrátka, maminky své děti mají rády, ale tato hvězda své děcko zřejmě samou láskou sní.

Souhvězdí Vozky je od naší sluneční soustavy vzdáleno 600 světelných let. A právě zde se trápí exoplaneta WASP-12b. Exoplanety jsou planety, obíhající kolem jiné hvězdy, než je naše Slunce, a patří tedy do jiné planetární soustavy. WASP-12b není žádný drobek, ve srovnání s Jupiterem Je o 79 % větší a o 41 % těžší. Jenže Jupiter obíhá od své mateřské hvězdy v bezpečné vzdálenosti, což se o planetě WASP-12b rozhodně říct nedá. Její oběh trvá pouhých 12 hodin, a kdyby se nacházela u našeho Slunce, byla by k němu sedmnáctkrát blíže než Merkur.

Gigantická šiška

Tento stav způsobuje planetě řadu nepříjemností. Je pochopitelné, že když je někdo tak blízko rozžhavené hvězdě, musí mu být pěkné vedro. Teplota na povrchu planety dosahuje 2200 stupňů Celsia. Z toho je jasné, že nikdo z WASP-12b pozemšťanům pozdrav nepošle, protože planeta je rozžhavená doruda. Patří mezi nejžhavější dosud objevené exoplanety, dokonce i některé hvězdy jsou chladnější.
Mateřská hvězda díky své blízkosti působí na planetu extrémní gravitační silou. Zatímco pod pojmem planeta si obvykle představíme velkou kouli, tato má k dokonalým tvarům daleko. Gravitace ji roztahuje, takže se spíše podobá míči, se kterým rádi utíkají ragbisté. Jedná se o podobné slapové jevy, jaké známe ze vztahu mezi Zemí a Měsícem, jen jsou mnohonásobně silnější.

Čas se krátí

Vzhledem k vysoké teplotě a silné gravitaci trpí zejména atmosféra planety. Částice z ní si hvězda přitahuje k sobě, a tak kolem ní vzniká gigantický disk. Za jedinou vteřinu hvězda vysaje ze svého souputníka šest miliard tun plynu. Samozřejmě že WASP-12b nemá zásoby plynu nevyčerpatelné, takže se dá spočítat, kdy se doslova vypaří. Stane se tak za pouhých 10 milionů let, což ve věku vesmíru skutečně velmi krátký okamžik.
Exoplaneta WASP-12b byla objevena na jaře před dvěma lety. Její objev má na svědomí projekt SuperWASP. Ten disponuje dvěma robotickými observatořemi na jižní i severní polokouli, konkrétně na Kanárských ostrovech a v Jihoafrické republice. K dubnu letošního roku mají tvůrci programu na svém kontě již 26 nalezených exoplanet.

Nejchladnější a nejstarší exoplaneta

Zatímco na planetě WASP-12b je pěkné vedro, na jiných exoplanetách musejí mít jejich potenciální obyvatelé ve výbavě pořádný kožich. Zatím nejchladnější objevená planeta má poněkud nepoetický název OGLE-2005-BLG-390 Lb. Ta je od Země vzdálená 21 000 světelných let a krouží kolem jednoho červeného trpaslíka, což bývají relativně chladné hvězdy. Planeta kolem hvězdy obíhá ve větší vzdálenosti než Mars kolem Slunce a povrchová teplota se zde pohybuje kolem -220 °C. Hmotnost planety se odhaduje na pětinásobek váhy Země, má pravděpodobně zledovatělý povrch, hornaté jádro a řídkou atmosféru.
Nejstarší exoplanetou, která byla dosud objevena, je těleso v kulovitém shluku M4 ve vzdálenosti asi 5600 světelných let od Země. Její stáří se odhaduje na 10 miliard let, je tedy dvakrát starší než naše sluneční soustava.

Martin Janda

Související články
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadhodnocené. Do toho obrazu zapadá i záhadný signál, jehož původ je mimo naší galaxii. Ne, Jednadvacítka nepřevlékla kabát a nezačíná psát jako naši kolegové z Enigmy. […]
Kurosh Karimi a Günther Kletetschka z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy popsali novou metodu lokalizace tělesa skrytého pod povrchem. Nová metoda umožňuje odhadnout polohu, zejména hloubku tělesa a byla publikována v časopise Scientific Reports. Vše v zemské kůře má svou specifickou hustotu, například dvě přibližně stejně velké struktury mohou mít […]
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz