Domů     Technika
Vědci vyvíjejí počítač s vlastnostmi lidského mozku!
21.stoleti 19.2.2010

Nedávná vědecká studie, jejímž autorem byl šéf výzkumného ústavu společnosti IBM Dharmendra Modha, prokázala, že i ty nejvýkonnější superpočítače lidský mozek hravě strčí do kapsy. Možná i proto v počítačových laboratořích vznikají projekty, které by tento propastný rozdíl měly alespoň částečně smazat.Nedávná vědecká studie, jejímž autorem byl šéf výzkumného ústavu společnosti IBM Dharmendra Modha, prokázala, že i ty nejvýkonnější superpočítače lidský mozek hravě strčí do kapsy. Možná i proto v počítačových laboratořích vznikají projekty, které by tento propastný rozdíl měly alespoň částečně smazat.

Mozek je schopen zvládnout 38 000 trilionů operací za vteřinu. Současný nejvýkonnější počítač světa, Jaguar XT, který nechala postavit Národní laboratoř v Oak Ridge v americkém státě Tenessee, je rád, že zvládne necelé dva tisíce trilionů operací za vteřinu. Člověk má bohužel smůlu, že průměrně využívá necelých deset procent své mozkové kapacity. Ovšem, počítače si takovou ztrátu nemohou dovolit. „Tím nejzásadnějším je schopnost počítače prostřednictvím senzorů registrovat okolí a inteligentní formou s ním komunikovat,“ uvedl Modha.

Jak napodobit mozek?

Úkol vytvořit počítač se schopnostmi lidského mozku je sice obtížný, ale zdá se, že nikoliv neřešitelný. Na superpočítačové konferenci SC 09 ohlásila společnost IBM významný pokrok v úsilí o vytvoření počítačového systému, který simuluje a napodobuje funkce mozku, jako jsou smyslová vnímání, akce, komunikace a učení. Zároveň se mozku blíží i v energetické nenáročnosti a kompaktní velikosti.
Výzkumný tým, zaměřený na kognitivní výpočetní technologie tvrdí, že dosáhl nezanedbatelných úspěchů v rozsáhlé simulaci mozkové kůry a v novém algoritmu, který syntetizuje neurologická data. Tyto dva zásadní milníky potvrzují, že je skutečně možné vyrobit kognitivní počítačový čip. Zatímco při výrobě běžných počítačů se algoritmy stanovují od základu, mozek je jimi již vybaven a využívá je při řešení konkrétních úkolů.

Snad už za dva roky…

Vědci IBM Research v americkém Almadenu ve spolupráci s kolegy z Národní laboratoře Lawrence Berkeley uskutečnili první simulaci mozku téměř v reálném čase, která přesáhla rozsah kočičí mozkové kůry – obsahovala miliardu neuronů a 10 bilionů jednotlivých spojů mezi nimi, jež jsou schopny se učit.
Tyto pokroky poskytnou zajímavý nástroj pro zkoumání výpočetní dynamiky mozku a přibližují tým k jeho cíli. Tím je vybudování kompaktního, energeticky nenáročného čipu využívajícího nanotechnologii a inovace v oblasti paměti na principu fázových přeměn (phase-change memory) a magnetických tunelových přechodů (MTJ).
Pro uskutečnění první simulace mozku téměř v reálném čase, která přesahuje rozsah kočičí mozkové kůry, vytvořil tým speciální simulátor, jež v sobě spojuje nespočet inovací z výpočetní, paměťové a komunikační oblasti a také sofistikované biologické detaily z neurofyziologie a neuroanatomie. Tento vědecký přístroj, podobně jako lineární urychlovač nebo elektronový mikroskop, je rozhodujícím nástrojem pro testování hypotéz o struktuře, dynamice a funkci mozku.
Algoritmus v kombinaci s tímto simulátorem umožňuje vědcům experimentovat s různými matematickými hypotézami o funkci mozku a také o tom, jak struktura ovlivňuje funkci, a zkoumat základní mikro a makroskopické výpočetní obvody mozku. Počítač, který by byl schopen napodobovat funkci mozku, by mohl být hotov už v roce 2012.

Nejvýkonnější počítače světa

1. Jaguar Cray XT5   1, 759 petaflopů
2. Roadrunner        1, 042 petaflopů
3. Kraken Cray XT5   0, 832 teraflopů

Lidský mozek  38 petaflopů!

reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz