Domů     Technika
Vědci vyvíjejí počítač s vlastnostmi lidského mozku!
21.stoleti 19.2.2010

Nedávná vědecká studie, jejímž autorem byl šéf výzkumného ústavu společnosti IBM Dharmendra Modha, prokázala, že i ty nejvýkonnější superpočítače lidský mozek hravě strčí do kapsy. Možná i proto v počítačových laboratořích vznikají projekty, které by tento propastný rozdíl měly alespoň částečně smazat.Nedávná vědecká studie, jejímž autorem byl šéf výzkumného ústavu společnosti IBM Dharmendra Modha, prokázala, že i ty nejvýkonnější superpočítače lidský mozek hravě strčí do kapsy. Možná i proto v počítačových laboratořích vznikají projekty, které by tento propastný rozdíl měly alespoň částečně smazat.

Mozek je schopen zvládnout 38 000 trilionů operací za vteřinu. Současný nejvýkonnější počítač světa, Jaguar XT, který nechala postavit Národní laboratoř v Oak Ridge v americkém státě Tenessee, je rád, že zvládne necelé dva tisíce trilionů operací za vteřinu. Člověk má bohužel smůlu, že průměrně využívá necelých deset procent své mozkové kapacity. Ovšem, počítače si takovou ztrátu nemohou dovolit. „Tím nejzásadnějším je schopnost počítače prostřednictvím senzorů registrovat okolí a inteligentní formou s ním komunikovat,“ uvedl Modha.

Jak napodobit mozek?

Úkol vytvořit počítač se schopnostmi lidského mozku je sice obtížný, ale zdá se, že nikoliv neřešitelný. Na superpočítačové konferenci SC 09 ohlásila společnost IBM významný pokrok v úsilí o vytvoření počítačového systému, který simuluje a napodobuje funkce mozku, jako jsou smyslová vnímání, akce, komunikace a učení. Zároveň se mozku blíží i v energetické nenáročnosti a kompaktní velikosti.
Výzkumný tým, zaměřený na kognitivní výpočetní technologie tvrdí, že dosáhl nezanedbatelných úspěchů v rozsáhlé simulaci mozkové kůry a v novém algoritmu, který syntetizuje neurologická data. Tyto dva zásadní milníky potvrzují, že je skutečně možné vyrobit kognitivní počítačový čip. Zatímco při výrobě běžných počítačů se algoritmy stanovují od základu, mozek je jimi již vybaven a využívá je při řešení konkrétních úkolů.

Snad už za dva roky…

Vědci IBM Research v americkém Almadenu ve spolupráci s kolegy z Národní laboratoře Lawrence Berkeley uskutečnili první simulaci mozku téměř v reálném čase, která přesáhla rozsah kočičí mozkové kůry – obsahovala miliardu neuronů a 10 bilionů jednotlivých spojů mezi nimi, jež jsou schopny se učit.
Tyto pokroky poskytnou zajímavý nástroj pro zkoumání výpočetní dynamiky mozku a přibližují tým k jeho cíli. Tím je vybudování kompaktního, energeticky nenáročného čipu využívajícího nanotechnologii a inovace v oblasti paměti na principu fázových přeměn (phase-change memory) a magnetických tunelových přechodů (MTJ).
Pro uskutečnění první simulace mozku téměř v reálném čase, která přesahuje rozsah kočičí mozkové kůry, vytvořil tým speciální simulátor, jež v sobě spojuje nespočet inovací z výpočetní, paměťové a komunikační oblasti a také sofistikované biologické detaily z neurofyziologie a neuroanatomie. Tento vědecký přístroj, podobně jako lineární urychlovač nebo elektronový mikroskop, je rozhodujícím nástrojem pro testování hypotéz o struktuře, dynamice a funkci mozku.
Algoritmus v kombinaci s tímto simulátorem umožňuje vědcům experimentovat s různými matematickými hypotézami o funkci mozku a také o tom, jak struktura ovlivňuje funkci, a zkoumat základní mikro a makroskopické výpočetní obvody mozku. Počítač, který by byl schopen napodobovat funkci mozku, by mohl být hotov už v roce 2012.

Nejvýkonnější počítače světa

1. Jaguar Cray XT5   1, 759 petaflopů
2. Roadrunner        1, 042 petaflopů
3. Kraken Cray XT5   0, 832 teraflopů

Lidský mozek  38 petaflopů!

Související články
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
Peugeot 208, ikonický drobek a nejprodávanější vůz v Evropě v roce 2022, dostává nový kabátek. Modernizací se stává ještě neodolatelnějším, zejména pak jeho elektrická verze E-208, která překonává dojezd 400 km. Celá modelová řada 208 pak profituje z nového designu, špičkových technologií a emocí z nových motorů. Peugeot 208, nástupce dlouhé řady devíti generací městských […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz