Fenomén UFO je vděčným mediálním námětem. Fotografie s podezřelými létajícími objekty se rády vyhřívají na výsluní titulních stránek. Jenže obvykle má takový úkaz zcela přirozené vysvětlení. Napovídají tomu i nově odtajněné archivy britského ministerstva obrany, které se touto problematikou zabývalo.
Valná část záznamů podporuje tvrzení, které před nedávnem britská úřední místa vydala: „Existují významné důkazy na podporu teze, že události týkající se fenoménu UFO lze téměř výlučně připsat fyzikálním, elektrickým a magnetickým jevům v atmosféře, mezosféře a ionosféře. Neexistuje důkaz, že tyto jevy jsou nepřátelské a působí pod nějakým jiným druhem kontroly, než jaký představují přírodní fyzikální síly. Neobvyklé jevy v ovzduší mohou být dílem více než jedné sady atmosférických či elektrostatických podmínek,“ pravilo se v jedné studii, kterou vydalo britské ministerstvo obrany. Je ovšem jasné, že kdo chce věřit v existenci UFO, bude v něj věřit dál, a podobné řeči bude vnímat jen jako komplot všech vlád světa.
Filmy udělaly své
Veřejnost si nyní může prohlédnout hlášení o neidentifikovatelných létajících objektech nad Británií, která byla zaznamenána mezi lety 1981 až 1996. Z archivů vyplývá, že počet pozorování UFO stoupá ve chvílích, kdy v televizi běží nějaký dokument o mimozemšťanech nebo do kin přijde nový snímek s takovou tematikou.
Například v roce 1996 měl premiéru americký snímek Den nezávislosti. Ten pojednával o invazi ne zrovna přátelských mimozemšťanů na naši planetu. Chrabří Američané se jim však postaví na odpor a celou planetu samozřejmě zachrání. Krátce po uvedení tohoto filmu počet hlášení o pozorování UFO nad britskými ostrovy stoupl více než šestinásobně. „Je více než patrné, že existuje jasná spojitost mezi počtem hlášených setkání s UFO a zprávami v novinách, televizními programy a filmy o mimozemšťanech,“ řekl v této souvislosti přední odborník na UFO David Clarke a připomněl, že podobná situace nastala i v roce 1977, kdy byl do kin uveden slavný film Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu.
Citron z kosmu
Některé případy, které archiv zmiňuje, jsou vskutku zajímavé. V roce 1995 dva velmi rozrušení chlapci nahlásili na policejní stanici, že se nedaleko Darlingtonu ve střední Anglii setkali s mimozemšťanem, který měl velikost obra Koloděje a hlavu v podobě citronu. Policisté se s nimi vydali na místo setkání a asi nepřekvapí, že vyjma sklízejícího zemědělce bylo opuštěné.
Zhruba 10 procent pozorovaných případů ale britští ministerští úředníci označují jako zatím nevysvětlené. V srpnu roku 1990 byl spatřen i vyfotografován zvláštní předmět ve tvaru diamantu, který se volně vznášel po dobu několika minut v atmosféře. Poté nabral ohromnou rychlost a zmizel. Fotografie pořízené na místě záhadného úkazu byly vládními místy podrobeny analýze, uspokojivé vysvětlení se však nepodařilo najít.
Ufon ze Švédska
Podobných, těžko vysvětlitelných hlášení o sledování UFO je v archivu britského ministerstva obrany několik, ale převažují spíše kuriózní případy. Jistá Angličanka se údajně při procházce se svým psem setkala s kýmsi v letecké kombinéze, kdo o sobě tvrdil, že je mimozemšťan a že přichází na přátelskou návštěvu. Bezesporu zajímavé bylo i to, že návštěvník z vesmíru hovořil anglicky se silným švédským přízvukem.
Tajemství, které UFO obklopuje, může dovést některé lidi až na hranu zločinu. Britský počítačový expert Gary McKinnon byl přesvědčen o tom, že Američané vlastní mimozemský vesmírný koráb. A protože počítače byly pro něj vším, bez problémů vnikl do tajných databází americké vlády. Celkem se stačil „nabourat“ do 97 počítačů. Žádné zprávy o „ufonech“ však nenalezl, tak si alespoň trochu pohrál a smazal některé soubory. Vládní úředníci se pak velmi divili, že podle počítačových údajů námořní základna Earle vlastně neexistuje. Jenže, McKinnonův žertík se neobešel bez odezvy. Loni v srpnu nejvyšší evropský soud pro lidská práva rozhodl, že nebude podnikat žádné kroky proti McKinnonově vydání do USA, načež se počítačový šikula psychicky zhroutil. Bodejť by ne, za oceánem mu totiž hrozí až 60 let vězení…
Nejčastější vysvětlení hlášení o UFO
* pozorování letadel nebo meteorologických balonů pod zvláštním úhlem
* pozorování družic v okamžiku jejich zániku v atmosféře
* přirozené atmosférické jevy
* astronomická tělesa, např. Měsíc nebo Venuše
* kulový blesk
* hořící bahenní plyny
* světla reflektorů nebo laserových efektů odražená mraky
* halucinace
* úmyslné falešné hlášení s cílem finančního zisku, vlastního zviditelnění nebo i duševní poruchy
* fotomontáže či vytváření falešných důkazů
* malý objekt blízko objektivu působící jako velký v pozadí, třeba muška
* chyba na fotografickém materiálu
* chyba při elektronickém zpracování
* neúmyslná dvojitá expozice
The truth is out there…
(Pravda je tam venku…)
Asi nejznámější příběh, který se nějak dotýká problematiky UFO, má svůj počátek 2. července 1947 u města Roswell v Novém Mexiku v USA. Na obloze byl tehdy pozorován předmět ve tvaru disku a místní farmář prý poté našel na svém pozemku, vzdáleném asi 110 kilometrů od města, vrak létajícího talíře. Oznámil svůj nález policii, která společně s armádou místo obklíčila, vrak odvezla na neznámé místo a snažila se celou věc utajit před sdělovacími prostředky. Ještě dlouhá léta poté v novinách objevovaly články, které přinášely výpovědi „svědků“ kteří se údajně podíleli na výzkumu vraku i mrtvé posádky létajícího talíře, prováděném na letecké základně Wright Field v Daytonu. 8. července 1947 vydala armáda tiskové prohlášení, že se jednalo o katastrofu létajícího talíře, druhý den prohlášení odvolala a mluvila o meteorologickém balonu. V roce 1994 pak byla vydána rozsáhlá zpráva, podle které byl onen záhadný předmět americký špionážní balon z projektu Mogul.