Kromě běžných vrabců či sýkorek se čas od času objeví na krmítku pták, o kterém ledaskdy nevíme, jako ho pro naše děti či vnoučata pojmenovat. Poznali byste všechny, které vám 21. STOLETÍ nachystalo?
1.Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus)
Ačkoliv tento drobný pěvec na první pohled nejvíce připomíná sýkory, jeho dlouhý ocas jej
vždy usvědčí. Spodní část těla včetně hlavičky je u většiny poddruhů světlá, ocas, záda a zobák jsou barvy černé. Mlynaříci u nás přezimují a na českých krmítcích proto nejsou úplnou vzácností.
2.Pěnkava jikavec (Fringilla montifringilla)
Na rozdíl od naší pěnkavy obecné je u nás severská pěnkava jíkavec jen krátkodobým hostem. Svá mláďata vyvádějí jíkavci v severských oblastech, k nám přilétají zimovat na podzim a odlétají na jaře. Ačkoliv se našim pěnkavám podobají velikostí i v letním šatu i vzhledem, na zimu přepeřují do rezavého peří, díky němuž si je na krmítku jen těžko spletete.
3.Stehlík obecný (Carduelis carduelis)
Jestli si některého z našich „krmítkových“ ptáků lze jen velmi špatně splést, pak je to zcela určitě náš nejpestřeji zbarvený pták – stehlík obecný. Tato drobná pěnkava u nás zimuje a je v blízkosti lidských příbytků velmi častým hostem. Jeho potravní specializací je vyzobávání semínek, která ještě vězí v semeništích (semenících??).
4.Žluna zelená (Picus viridis)
Žluny patří mezi největší ptáky, kteří se na krmítcích čas od času objeví. Už její mohutnější zjev prozrazuje, že se nejedná o pěvce, ale o šplhavce, tedy příbuznou jiných občasných návštěvníků krmítek – datlů a strakapoudů. Žluny jsou u nás v poslední době čím dál hojnější, přibývá jich zejména ve městech.
5. Křivka obecná (Loxia curvirostra)
Křivky jsou podobně jako stehlíci specialisty na semena, která vytahují z ne úplně dozrálých plodů. V jejich případě je však specializace ještě užší – ochutnávají si prakticky výhradně na semenech ze šišek. Občas se však stane, že je hlad vyžene i na krmítko.
6.Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes)
Dlaskové patří k našim největším pěnkavovitým ptákům. Když náhodou zabloudí ke krmítku, kde svým silným zobákem nejraději louskají tvrdá semena, hrají proto mezi ostatními většinou prim. Samci jsou a rozdíl od samic zbarvení výrazněji, jejich hlava mívá silný oranžový nádech.
7.Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)
Brkoslavové jsou milovníci severu, k nám jen příležitostně létají zimovat. Proto jsou tito poměrně mohutní a výrazní ptáci na našich krmítcích poměrně vzácnými hosty. Samci i samice mají na hlavě výraznou chocholku. Konec křídel a ocasu je ozdoben žlutobílou kresbou. Nejspíše se dají přilákat na bobule, jako jsou například jeřabiny či bez.
8.Sýkora parukářka (Parus cristatus)
Sýkorky patří mezi nejčastější a nejznámější návštěvníky krmítek. Ačkoliv nejčastěji zahlédneme koňadru, modřinku či uhelníčka, čas od času na krmítko zavítá i drobnější parukářka. Kvůli její výrazné chocholce si ji však jen stěží spleteme.