Příběhy superhrdinů tvoří významnou část americké literární produkce. Namítnete možná, že se jedná jen o komixy. Obrázkový „Ironman“ však zjevně fascinoval komixy odkojené konstruktéry natolik, že se pokoušejí převést jej do reality. Jejich první výsledek můžete posoudit sami.
„Ironmanův oblek“ neboli exoskeleton funguje tak, že zesiluje veškeré lidské pohyby, takže jednak zvyšuje lidskou sílu a jednak šetří námahu. Abychom však Američanům nekřivdili – konstruktéři nejsou jen přerostlí kluci, kteří si plní své dětské sny. Exoskeleton má mít řadu praktických využití. Vznikl na zakázku americké armády, takže jeho první hlavní účel je nasnadě. Má americké vojáky proměnit v supervojáky, kteří jeho síly využijí v boji muže proti muži. Konstrukční nedostatky, zejména krátká životnost baterie, však zatím tomuto využití brání a armáda jej hodlá využívat zejména při přemisťování těžkého nákladu, jako jsou zásoby munice či vyprošťování vozidel zapadlých v terénu. Konstruktéři z firmy Sarcos Inc., kteří exoskeleton zkonstruovali, však uvažují i o jeho komerčním využití. Namísto „supervojáků“ by mohl stvořit například „superzedníky“ či „superinvalidy“, kteří by se tak snadněji vyrovnávali se svými handicapy.
Robotický exoskeleton, který je vytvořen kombinací hliníkové kostry a jemné elektroniky, dokáže znásobit lidskou sílu až dvacetkrát. Elektronika detailně monitoruje i ty nejdrobnější pohyby lidského těla, a člověk se v něm proto cítí pohodlně, a nikoliv jako vězeň otravného krunýře. Rex Jameson, softwarový inženýr z firmy Sarcon Inc., předváděl své schopnosti zesílené exoskeletonem. Pro názornou ukázku stokrát zvedl těžkou barovou stoličku. „Lidé se ale začali nudit dříve, než já se unavil,“ uzavírá se smíchem Jameson.