Domů     Technika
O kolik času nás obere spam?
21.stoleti 19.1.2009

Kolik pracovních dní ročně ztratí průměrně člověk jen tím, že se probírá spamem ve své emailové schránce? Zní to neuvěřitelně, ale jsou to téměř tři dny. Aspoň to vyplývá ze závěrů studie, kterou zveřejnili němečtí vědci.Kolik pracovních dní ročně ztratí průměrně člověk jen tím, že se probírá spamem ve své emailové schránce? Zní to neuvěřitelně, ale jsou to téměř tři dny. Aspoň to vyplývá ze závěrů studie, kterou zveřejnili němečtí vědci.

1200 minut, 20 hodin, skoro tři pracovní dny. Přesně tolik za celý rok člověk věnuje třídění nevyžádané pošty. Každý den se řada lidí musí prodírat záplavou nabídek na snadné vydělání peněz, odkazy na nahé herečky či zpěvačky, nebo nabídkami různých podloudných internetových obchodů.

Stále rizikovější spam

Na jeden den tedy připadají čtyři minuty, kdy se člověk pracující někde v kanceláři věnuje mazání spamu. Tedy doufejme, že mazání, protože spam je stále nebezpečnější. Častokrát obsahuje i škodlivé kódy a na první pohled nenápadně se snaží vylákat osobní údaje. Není to tak dávno, kdy republiku zaplavil spam tvářící se jako regulérní e-mail z České spořitelny, který po příjemci žádal odeslání údajů nutných k přístupu k internetbankingu. Nešťastníci, kteří se nechali napálit – a kupodivu jich nebylo málo – pak jen s hrůzou a s drkotajícími zuby mohli sledovat, jak z jejich účtů mizí jejich úspory.
Bohužel, podobné záležitosti se objevují čím dál častěji. Podle antivirové firmy Symantec podíl nebezpečného a útočného spamu stoupl mezi loňským květnem a říjnem o neuvěřitelných 1200 procent. Obvykle je na podobný typ nevyžádané pošty navázán trojský kůň, který se jako parazit usadí v hostitelském počítači a odesílá důvěrná data.
Ovšem tato data šiřitel spamu získá i tím, že na jeho zprávu příjemce odpoví. Nedávno celkem slušně zabodoval spamer, který nabízel brýle, umožňující vidět skrze oblečení. Byl to samozřejmě blud, ale i zde se nemálo lidí nechalo napálit.

Otravuje už tři desetiletí

E-mail je pohodlný a rychlý způsob šíření informací. Většinou se ovšem virtuálními poštovními kanály neřítí zamilovaná psaní ani pracovní texty. Téměř 80 procent veškeré emailové komunikace tvoří právě spam. Ve veřejnosti je rozšířená představa, že drtivou část nevyžádané pošty tvoří erotika. Kupodivu statistiky hovoří o tom, že tato oblast, jinak samozřejmě velmi lákavá, tvoří jen okolo dvou procent spamu.
Loni spam oslavil kulaté narozeniny, bylo mu již 30 let. Skutečně, první nevyžádaná virtuální pošta se objevila už u předchůdce internetu – v síti Arpanet. Tehdy se jednalo o pozvánku na prezentaci nových produktů společnosti Digital Equipment Corporation. Rozesílal ji zaměstnanec této firmy Gary Thuerk. On sám však nerad slyší, že by měl být otcem spamu. Raději sám sebe pokládá za zakladatele e-marketingu.
Spam má tedy na svém hřbetě tři křížky. Je v plné síle a rozhodně nemá v úmyslu na své intenzitě ubrat. Ukradl-li nám loni 4 minuty denně, rozhodně se s tímto výsledkem nesmíří. Kolik to bude v tomto roce? Odborníci se vzácně se shodují, že to určitě bude více. Otázkou zůstává, o kolik.

Původ spamu podle zemí


1. USA    29 %
2. Turecko   8 %
3.  Rusko    7 %
4.–6. Čína    4 %
 Korejská rep.   4 %
 Indie    4 % 

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz