Domů     Příroda
Objev: Sloni zvládají jednoduchou matematiku
21.stoleti 19.12.2008

Neumí počítat ani do pěti! – říká se občas o někom. Toto úsloví by se však nemělo používat ve vztahu ke slonům. Nejnovější výzkumy totiž ukázaly, že tito sympatičtí chobotnatci jsou výtečnými matematiky.Neumí počítat ani do pěti! – říká se občas o někom. Toto úsloví by se však nemělo používat ve vztahu ke slonům. Nejnovější výzkumy totiž ukázaly, že tito sympatičtí chobotnatci jsou výtečnými matematiky.

Slon indický svou hmotností okolo čtyř tun patří mezi největší suchozemské savce. Překonává ho už jen jeho africký příbuzný, jehož váha se může blížit až k sedmi tunám. (Nejtěžší zvážený slon dokonce dosáhl tun dvanácti!) V této hoře masa se však skrývá i slušná porce inteligence. Odborníci např. dokázalii, že slon – podobně jako člověk nebo některé opice – dokáže poznat sám sebe v zrcadle. O jeho učenlivosti svědčí i fakt, že mnohde je využíván jako domestikované zvíře. Ale to zdaleka není vše.

Experimentovala s jablky

Zoologická zahrada v japonském Tokiu se stala dějištěm neobvyklého pokusu. Nástrojů k němu nebylo zapotřebí příliš – stačil jeden slon, rozlehlý výběh a dva koše s ovocem. Výzkumným pracovníkem se stala japonská studentka ekologie Naoko Irieová. Ta do prvního koše vhodila tři jablka, zatímco do druhého jich umístila pět. Poté každý koš doplnila ještě dvěma kusy ovoce, takže nakonec bylo v prvním koši pět a ve druhém sedm jablek.
Třicetiletá slonice jménem Ašija nemohla do košů s ovocem ani nahlédnout, ani je prozkoumat svým zvídavým chobotem. Přesto podle Irieové bylo zřejmé, že při vhazování ovoce do nádob je slonice počítá. Celkem byla úspěšná v téměř 90 % příkladů.

Ani číslice šest není problémem

Řada vědců tvrdí, že mnoho zvířat zvládne základní počty, ale s číslem tři nebo čtyři už mohou mít problémy. A vše, co je výše, prý už přesahuje možnosti jejich chápání. Slonice Ašija však bez větších problémů zvládla i číslici pět a šest. „Zpočátku jsem tomu nemohla uvěřit,“ vypráví Ireová. „Ti sloni byli okamžitě schopni nejen tyto počty poznat, ale také  je srovnávat.“  Chobotnatci za chvíli pochopili, že pět a šest je rozdíl, jakož i to, že pět je více než tři.
Tato schopnost jednoduchého matematického uvažování má svůj adaptační důvod. Sloni se ve volné přírodě pohybují v početných stádech. V tomto stádu jsou přitom velmi silné sociální vazby, sloni se snaží ochránit slabší jedince – jak nemocné či zraněné, tak zejména slůňata. A schopnost jednoduchých počtů zřejmě slouží k tomu, aby se slůňata neztrácela.

Slon se stal závislým na heroinu

Zatímco v mnohých oblastech obyvatelé slony vnímají jako domácí mazlíčky, jinde tito mohutní tlustokožci takové štěstí nemají. Mladý čtyřletý slon se nedávno na jihu Číny dostal do spárů podloudné pašerácké bandy. Aby se stal poslušným, otrokáři mu do jeho banánů přidávali heroin. Ze zvířete se během krátké doby stal narkoman, těžce závislý na jedné z nejbezpečnějších drog.
Příběh má naštěstí šťastný konec, i když mladý slon si vytrpěl své. Bandu zneškodnila policie a slonovi se tak naskytla příležitost ke šťastnějšímu životu. Jenže krátce po osvobození zvířete se u něj projevily klasické abstinenční příznaky. Byl proto převezen do střediska pro ochranu zvířat, kde mu naordinovali metadonovou náhražku drogy. Po roce mohli jeho ošetřovatelé prohlásit, že slon je znovu „čistý“. Nyní se již čtyřnohý chobotnatec, pojmenovaný Si-kuang, prohání přírodou rezervace v čínské provincii Jün-nan.

Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz