Domů     Příroda
Objev: Sloni zvládají jednoduchou matematiku
21.stoleti 19.12.2008

Neumí počítat ani do pěti! – říká se občas o někom. Toto úsloví by se však nemělo používat ve vztahu ke slonům. Nejnovější výzkumy totiž ukázaly, že tito sympatičtí chobotnatci jsou výtečnými matematiky.Neumí počítat ani do pěti! – říká se občas o někom. Toto úsloví by se však nemělo používat ve vztahu ke slonům. Nejnovější výzkumy totiž ukázaly, že tito sympatičtí chobotnatci jsou výtečnými matematiky.

Slon indický svou hmotností okolo čtyř tun patří mezi největší suchozemské savce. Překonává ho už jen jeho africký příbuzný, jehož váha se může blížit až k sedmi tunám. (Nejtěžší zvážený slon dokonce dosáhl tun dvanácti!) V této hoře masa se však skrývá i slušná porce inteligence. Odborníci např. dokázalii, že slon – podobně jako člověk nebo některé opice – dokáže poznat sám sebe v zrcadle. O jeho učenlivosti svědčí i fakt, že mnohde je využíván jako domestikované zvíře. Ale to zdaleka není vše.

Experimentovala s jablky

Zoologická zahrada v japonském Tokiu se stala dějištěm neobvyklého pokusu. Nástrojů k němu nebylo zapotřebí příliš – stačil jeden slon, rozlehlý výběh a dva koše s ovocem. Výzkumným pracovníkem se stala japonská studentka ekologie Naoko Irieová. Ta do prvního koše vhodila tři jablka, zatímco do druhého jich umístila pět. Poté každý koš doplnila ještě dvěma kusy ovoce, takže nakonec bylo v prvním koši pět a ve druhém sedm jablek.
Třicetiletá slonice jménem Ašija nemohla do košů s ovocem ani nahlédnout, ani je prozkoumat svým zvídavým chobotem. Přesto podle Irieové bylo zřejmé, že při vhazování ovoce do nádob je slonice počítá. Celkem byla úspěšná v téměř 90 % příkladů.

Ani číslice šest není problémem

Řada vědců tvrdí, že mnoho zvířat zvládne základní počty, ale s číslem tři nebo čtyři už mohou mít problémy. A vše, co je výše, prý už přesahuje možnosti jejich chápání. Slonice Ašija však bez větších problémů zvládla i číslici pět a šest. „Zpočátku jsem tomu nemohla uvěřit,“ vypráví Ireová. „Ti sloni byli okamžitě schopni nejen tyto počty poznat, ale také  je srovnávat.“  Chobotnatci za chvíli pochopili, že pět a šest je rozdíl, jakož i to, že pět je více než tři.
Tato schopnost jednoduchého matematického uvažování má svůj adaptační důvod. Sloni se ve volné přírodě pohybují v početných stádech. V tomto stádu jsou přitom velmi silné sociální vazby, sloni se snaží ochránit slabší jedince – jak nemocné či zraněné, tak zejména slůňata. A schopnost jednoduchých počtů zřejmě slouží k tomu, aby se slůňata neztrácela.

Slon se stal závislým na heroinu

Zatímco v mnohých oblastech obyvatelé slony vnímají jako domácí mazlíčky, jinde tito mohutní tlustokožci takové štěstí nemají. Mladý čtyřletý slon se nedávno na jihu Číny dostal do spárů podloudné pašerácké bandy. Aby se stal poslušným, otrokáři mu do jeho banánů přidávali heroin. Ze zvířete se během krátké doby stal narkoman, těžce závislý na jedné z nejbezpečnějších drog.
Příběh má naštěstí šťastný konec, i když mladý slon si vytrpěl své. Bandu zneškodnila policie a slonovi se tak naskytla příležitost ke šťastnějšímu životu. Jenže krátce po osvobození zvířete se u něj projevily klasické abstinenční příznaky. Byl proto převezen do střediska pro ochranu zvířat, kde mu naordinovali metadonovou náhražku drogy. Po roce mohli jeho ošetřovatelé prohlásit, že slon je znovu „čistý“. Nyní se již čtyřnohý chobotnatec, pojmenovaný Si-kuang, prohání přírodou rezervace v čínské provincii Jün-nan.

reklama
Související články
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule americká (Zoarces americanus) patří mezi ostnoploutvé ryby. Má protáhlé tělo dlouhé až 1,2 metru, které se dokonale hodí pro život u mořského dna. Je […]
Jako želvušky (Tardigrada) se označují asi 1 milimetr velcí bezobratlí živočichové, žijící v mechu. Přezdívá se jim vodní medvídci a ví se o nich, že jsou prakticky nezničitelní. Dlouhou dobu bylo pro vědce záhadou, jak samci vyhledávají samice. Nyní se zdá, že tomu přišli na kloub. Tito drobní živočichové, disponující čtyřmi páry končetin s neúměrně […]
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island. A když je řeč o Islandu, nelze opomenout jeho gejzíry. Před dávnými lety, konkrétně před 65 000 000 let, došlo ke zlomu v zemské kůře […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz