Internet je nejen médiem usnadňujícím život, zdrojem informací i studnicí zábavy. Řada lidí si skrze něj dokáže přijít k slušným penězům a nemusí to být vždy zcela legálním způsobem. A pozor, terčem útoků se mohou stát i důvěryhodné servery.
Před nedávnem laboratoře McAfee Avert Labs v Santa Clara v USA objevily nový phishingový podvod, směřující proti uživatelům služby Monster.com. Již minulé problémy tohoto populárního serveru zaměřeného na on-line trh s pracovními příležitostmi ukázaly, že se zde nacházejí informace, které útočníky zřejmě velmi zajímají.
V srpnu 2007 byly odtud ukradeny podrobné informace o více než 1,3 milionu uživatelů. A to vše ve chvíli, kdy byla služba kompromitována podvodným programem spuštěným na serverech společnosti, poskytující internetové služby z Ukrajiny.
Útoky z Ruska i Turecka Později byl Monster.com mezi servery, jež se staly cílem ruského gangu Phreak. Útočníci v tomto případě vytáhli data z profesních životopisů pomocí softwarového nástroje na shromažďování identit.
Ostatně Rusové mají s útoky na internetu řadu zkušeností, což se týká i jejich politiky. Své by o tom mohli vyprávět Estonci nebo v poslední době Gruzíni. Jakmile si ruský obr na některou z těchto zemí zasedl, estonské i gruzínské internetové stránky byly likvidovány.
Nově odhalený hromadný podvod se zaměřuje jak na ty, kdo pomocí služby Monster.com hledají zaměstnání, tak i na ty, kdo hledají potenciální zaměstnance. Uživatelé služby dostávají email, v němž jsou vyzváni ke kliknutí na zfalšovaný odkaz a poté k aktualizaci svého profilu.
Tyto emaily se tváří jako odeslané provozovateli Monster.com, ale jejich původ se podařilo vystopovat k počítači ovládanému podvodníky do Turecka. Ačkoliv tento podvod míří na všechny uživatele Monster.
com, jeho hlavním cílem jsou ti, kdo hledají pracovní místa. Útočníci se snaží získat přístup k jejich účtům a spolu s tím i ke stovkám nebo dokonce tisícům profesních životopisů.
Zlatý důl informacíBezpečnostní analytik Greg Day k tomu podotkl: „Podvodníci, kteří chtějí získat zpeněžitelné informace, se uchylují ke stále různorodějším a sofistikovanějším technikám. Za situace, kdy se titulní stránky novin plní články o finanční krizi, která může vést ke zvýšení nezaměstnanosti, se řada lidí snaží najít příštího potenciálního zaměstnavatele pomocí internetu, a získat tak pocit jistoty.
Naneštěstí ale současně platí, že k těmto informacím se snaží dostat také podvodníci.“ Ukazuje to i poslední záplava phishingových útoků, jejichž cílem je krádež osobních informací pomocí získání přístupu k profilům lidí, kteří shánějí práci on-line.
Podvodníci se často také snaží navnadit uchazeče o zaměstnání nějakou výhodnou nabídkou. A člověk ve finanční krizi, který dlouhodobě nemůže najít práci, podobným nabídkám může snadno podlehnout…Podle Daye mohou mít podobné útoky velmi závažné důsledky.
„Pokud kybernetičtí zločinci dokážou získat přístup k velkému množství profesních životopisů, dostanou se tak k informacím, které lze snadno zneužít. Pro internetové podvodníky představují profesní životopisy přímo zlatý důl informací, takže je jen logické, že se na ně soustředí.“
Ani Čechy nejsou bez rizikaPhishing zblízka si v nedávné době mohli prohlédnout i čeští uživatelé internetu. Řadu z nich to přitom stálo nemalé finance. V jejich e-mailové schránce se totiž objevil e-mail, který se tvářil celkem důvěryhodně.
Jako odesílatel se i s hlavičkou a s logem představovala Česká spořitelna„Vážení klienti,“ psalo se v podvodném emailu, „rádi bychom Vás upozornili na novou verzi podvodného emailu (tzv. phishingu). Nová verze emailu má vzbudit dojem, že byla odeslána z oficiální adresy naší společnosti.
Obsahuje odkaz na údajné webové stránky internetového bankovnictví a uživatel je vyzván k přihlášení.“ Zajímavé, že? Zvláště když pod tímto textem byl odkaz a příjemce phishingu byl vyzván k jeho rozkliknutí pod pláštíkem verifikace.
Poté už následoval jen údiv nad notně ztenčeným účtem v bance…
Kdo je to hacker?Hackeři jsou počítačoví specialisté či programátoři s detailními znalostmi fungování systému – dokážou ho výborně používat, ale především si ho i upravit podle svých potřeb. V masmédiích se však tento termín začal mylně používat pro počítačové zločince a narušitele počítačových sítí, kteří se správně označují termínem cracker.
Dnes jsou oba pojmy často nesprávně zaměňovány a jako pojmy blízké původnímu významu hacker se používají také termíny geek, guru, nerd.V užším významu se slovo hacker používá ve významu průnikář, tedy osoba, která svoji odbornou převahu používá k průniku do systému nebo obecně k získání většího vlivu, než jaký měla předtím.
Takoví hackeři své znalosti tají nebo si je vyměňují jen mezi sebou.V roce 1986 hacker s přezdívkou Mentor sepsal tzv. Hackerův manifest. V něm se mimo jiné píše: „Ano, jsem zločinec. Mým zločinem je zvědavost.
Mým zločinem je posuzování lidí podle toho, co říkají a co si myslí, a ne podle toho, jak vypadají. Můj zločin je to, že jsem chytřejší než ty, což je věc, kterou mi nikdy neodpustíš. Jsem hacker a toto je můj manifest.
Můžete zastavit jednotlivce, ale nemůžete nás zastavit všechny…“Dále v něm kritizuje společnosti a firmy, které si nechávají platit za služby, které by jinak mohly být zadarmo. Hlavní kritice ovšem podrobuje podle svého názoru zkostnatělou a prohnilou lidskou společnost, která je slepá a jde jí jen o vlastní krátkodobý zisk a prospěch.
Co je to phishing?Phishing je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) od obětí útoku. Jejím principem je rozesílání emailových zpráv, které se tváří jako oficiální žádost banky či jiné podobné instituce a vyzývají adresáta k zadání jeho údajů na odkazovanou stránku.
Tato stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví a uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří jsou poté schopni mu z účtu vykrást peníze.
Autor: Martin Janda




