Domů     Technika
Jak snadno přijít o osobní data?
21.stoleti 18.10.2008

Internet je nejen médiem usnadňujícím život, zdrojem informací i studnicí zábavy. Řada lidí si skrze něj dokáže přijít k slušným penězům a nemusí to být vždy zcela legálním způsobem. A pozor, terčem útoků se mohou stát i důvěryhodné servery.Internet je nejen médiem usnadňujícím život, zdrojem informací i studnicí zábavy. Řada lidí si skrze něj dokáže přijít k slušným penězům a nemusí to být vždy zcela legálním způsobem. A pozor, terčem útoků se mohou stát i důvěryhodné servery.

Před nedávnem laboratoře McAfee Avert Labs v Santa Clara v USA objevily nový phishingový podvod, směřující proti uživatelům služby Monster.com. Již minulé problémy tohoto populárního serveru zaměřeného na on-line trh s pracovními příležitostmi ukázaly, že se zde nacházejí informace, které útočníky zřejmě velmi zajímají. V srpnu 2007 byly odtud ukradeny podrobné informace o více než 1,3 milionu uživatelů. A to vše ve chvíli, kdy byla služba kompromitována podvodným programem spuštěným na serverech společnosti, poskytující internetové služby z Ukrajiny.

Útoky z Ruska i Turecka
 Později byl Monster.com mezi servery, jež se staly cílem ruského gangu Phreak. Útočníci v tomto případě vytáhli data z profesních životopisů pomocí softwarového nástroje na shromažďování identit. Ostatně Rusové mají s útoky na internetu řadu zkušeností, což se týká i jejich politiky. Své by o tom mohli vyprávět Estonci nebo v poslední době Gruzíni. Jakmile si ruský obr na některou z těchto zemí zasedl, estonské i gruzínské internetové stránky byly likvidovány.
Nově odhalený hromadný podvod se zaměřuje jak na ty, kdo pomocí služby Monster.com hledají zaměstnání, tak i na ty, kdo hledají potenciální zaměstnance. Uživatelé služby dostávají email, v němž jsou vyzváni ke kliknutí na zfalšovaný odkaz a poté k aktualizaci svého profilu. Tyto emaily se tváří jako odeslané provozovateli Monster.com, ale jejich původ se podařilo vystopovat k  počítači ovládanému podvodníky do Turecka. Ačkoliv tento podvod míří na všechny uživatele Monster.com, jeho hlavním cílem jsou ti, kdo hledají pracovní místa. Útočníci se snaží získat přístup k jejich účtům a spolu s tím i ke stovkám nebo dokonce tisícům profesních životopisů.

Zlatý důl informací
Bezpečnostní analytik Greg Day k tomu podotkl: „Podvodníci, kteří chtějí získat zpeněžitelné informace, se uchylují ke stále různorodějším a sofistikovanějším technikám. Za situace, kdy se titulní stránky novin plní články o finanční krizi, která může vést ke zvýšení nezaměstnanosti, se řada lidí snaží  najít příštího potenciálního zaměstnavatele pomocí internetu, a získat tak pocit jistoty. Naneštěstí ale současně platí, že k těmto informacím se snaží dostat také podvodníci.“
Ukazuje to i poslední záplava phishingových útoků, jejichž cílem je krádež osobních informací pomocí získání přístupu k profilům lidí, kteří shánějí práci on-line. Podvodníci se často také snaží navnadit uchazeče o zaměstnání nějakou výhodnou nabídkou. A člověk ve finanční krizi, který dlouhodobě nemůže najít práci, podobným nabídkám může snadno podlehnout…
Podle Daye mohou mít podobné útoky velmi závažné důsledky. „Pokud kybernetičtí zločinci dokážou získat přístup k velkému množství profesních životopisů, dostanou se tak k informacím, které lze snadno zneužít. Pro internetové podvodníky představují profesní životopisy přímo zlatý důl informací, takže je jen logické, že se na ně soustředí.“

Ani Čechy nejsou bez rizika
Phishing zblízka si v nedávné době mohli prohlédnout i čeští uživatelé internetu. Řadu z nich to přitom stálo nemalé finance. V jejich e-mailové schránce se totiž objevil e-mail, který se tvářil celkem důvěryhodně. Jako odesílatel se i s hlavičkou a s logem představovala Česká spořitelna
„Vážení klienti,“ psalo se v podvodném emailu, „rádi bychom Vás upozornili na novou verzi podvodného emailu (tzv. phishingu). Nová verze emailu má vzbudit dojem, že byla odeslána z oficiální adresy naší společnosti. Obsahuje odkaz na údajné webové stránky internetového bankovnictví a uživatel je vyzván k přihlášení.“ Zajímavé, že? Zvláště když pod tímto textem byl odkaz a příjemce phishingu byl vyzván k jeho rozkliknutí pod pláštíkem verifikace. Poté už následoval jen údiv nad notně ztenčeným účtem v bance…

Kdo je to hacker?
Hackeři jsou počítačoví specialisté či programátoři s detailními znalostmi fungování systému – dokážou ho výborně používat, ale především si ho i upravit podle svých potřeb. V masmédiích se však tento termín začal mylně používat pro počítačové zločince a narušitele počítačových sítí, kteří se správně označují termínem cracker. Dnes jsou oba pojmy často nesprávně zaměňovány a jako pojmy blízké původnímu významu hacker se používají také termíny geek, guru, nerd.
V užším významu se slovo hacker používá ve významu průnikář, tedy osoba, která svoji odbornou převahu používá k průniku do systému nebo obecně k získání většího vlivu, než jaký měla předtím. Takoví hackeři své znalosti tají nebo si je vyměňují jen mezi sebou.
V roce 1986 hacker s přezdívkou Mentor sepsal tzv. Hackerův manifest. V něm se mimo jiné píše: „Ano, jsem zločinec. Mým zločinem je zvědavost. Mým zločinem je posuzování lidí podle toho, co říkají a co si myslí, a ne podle toho, jak vypadají. Můj zločin je to, že jsem chytřejší než ty, což je věc, kterou mi nikdy neodpustíš. Jsem hacker a toto je můj manifest. Můžete zastavit jednotlivce, ale nemůžete nás zastavit všechny…“
Dále v něm kritizuje společnosti a firmy, které si nechávají platit za služby, které by jinak mohly být zadarmo. Hlavní kritice ovšem podrobuje podle svého názoru zkostnatělou a prohnilou lidskou společnost, která je slepá a jde jí jen o vlastní krátkodobý zisk a prospěch.

Co je to phishing?
Phishing je podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet apod.) od obětí útoku. Jejím principem je rozesílání emailových zpráv, které se tváří jako oficiální žádost banky či jiné podobné instituce a vyzývají adresáta k zadání jeho údajů na odkazovanou stránku. Tato stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví a uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří jsou poté schopni mu z účtu vykrást peníze.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz