Tentokrát vás seznámí 21. STOLETÍ s nejnovějším objevem vědců z Harvardské univerzity v USA. Ti přišli na nebezpečnou souvislost mezi cukrovkou a tuberkulózou. Diabetici jsou až třikrát ohroženější nákazou TBC než zdraví lidé.
Například v Indii a v Číně má toto spojení na svědomí až 10 % případů. Pro objasnění tohoto spojení prověřili vědci ve 13 studiích údaje od 1,7 milionu lidí z Kanady, USA, Mexika, Velké Británie, Ruska, Indie a Severní Koreji.
300 milionů lidí v ohrožení
U diabetiků se zvyšuje šance na onemocnění aktivní formou tuberkulózy bez ohledu na zeměpisný region. V současnosti sužuje cukrovka ve světě na 170 milionů lidí a do roku 2030 se má tento počet zdvojnásobit. Podle vědců je tedy jasné, že stejně rychle se bude zvyšovat i počet nemocných tuberkulózou.
Stačí kýchnout
Výzkumný tým už získal důkazy o tom, že cukrovka nejdříve oslabí organismus a připraví jej tak na vstup infekce. Aktivní tuberkulóza je přenosná jako kapénková infekce, tedy se šíří například kýcháním či kašlem. Možná je to špatnou osvětou a nedostatečnou informovaností lidí, ale odborníci řadí cukrovku na seznamu zabijáckých chorob hned na druhé místo za AIDS. Navíc podle odhadů v sobě nosí potenciální bakterie tuberkulózy – bez toho, že by nemoc propukla – celá třetina světové populace. Tuberkulóza, vyvolávaná bakterií Mycoplasma tuberculosis, se stává děsivou můrou. Každou minutu na ni ve světě umírají čtyři lidé. Mnozí z původců tuberkulózy už odolávají antibiotikům a lékaři proti nim obtížně hledají obranu.
Pozor při cestování
Největší pozornost nyní soustřeďují vědci na vyřešení otázky, jak se tato latentní infekce může proměnit v aktivní tuberkulózu. Již dlouho je známo, že vysoká úroveň cukru v krvi způsobuje poškození zraku ledvin či nervů, stejně jako choroby srdce. Navíc tedy oslabuje organismus před nákazou TBC. Podle údajů Světové zdravotnické organizace zabíjí tuberkulóza každý rok ve světě téměř dva miliony lidí, přičemž nejvíce případů pochází z Indie a afrických zemí. Podle odborníků by si diabetici měli dávat obzvlášť velký pozor v prostředích, kde by se mohli vyskytovat lidé nakažení tuberkulózou. Proto také nedoporučují diabetikům cestovat do nejvíce ohrožených oblastí, mezi které se mimo Indie a Afriky řadí i celá Latinská Amerika.
Tuberkulóza znovu hrozí
Tuberkulózu vyvolává bakterie Mycobacterium tuberculosis, objevená v roce 1882 Robertem Kochem. K přenosu zárodků dochází hlavně kapénkovou infekcí a mlékem tuberkulózního skotu. Tuberkulózní bakterie napadají nejčastěji plíce (plicní TBC), dále mízní uzliny, hrtan, střeva, ledviny, kosti (kostní TBC), kůži (kožní TBC) a další orgány; přitom vznikají uzlíky (tuberkuly), které mohou v procesu hojení zvápenatět nebo se rozpadají a pokračuje další chorobný proces. Při masivním pomnožení zárodků TBC a jejich roznesením krevní cestou vzniká těžký TBC stav, tzv. miliární TBC. Pokroky v chemoterapii (antibiotika, tuberkulostatika) a zvýšenou hygienou došlo k podstatnému snížení této nákazy především ve vyspělých civilizovaných zemích (poslední dobou však počty nemocných opět stoupají, a to i v těch nejvyspělejších zemích). Vysoká schopnost původce choroby vypěstovat si imunitu nutí lékaře kombinovat více druhů velice silných antibiotik, modifikovat stávající antibiotika a hledat nová.