Domů     Příroda
Jsou mezi zvířaty autisté?
21.stoleti
od 21.stoleti 20.5.2008

Některé živočišné druhy nás nepřestávají ohromovat svými schopnostmi. Jejich neuvěřitelná paměť v mnohém připomíná mentální dovednosti lidských autistů.Některé živočišné druhy nás nepřestávají ohromovat svými schopnostmi. Jejich neuvěřitelná paměť v mnohém připomíná mentální dovednosti lidských autistů.

Nenápadný pták ořešník z čeledi krkavcovitých proslul mezi etology svou schopností pamatovat si tisíce úkrytů s uloženými ořechy. Ještě neuvěřitelnější výkony předvádí flétňák australský, který dokáže věrohodně napodobit trylkování jiných ptačích druhů. K osvojení písně mu přitom stačí, aby si ji poslechl jen jednou jedinkrát.
Etoložka (vědkyně, zabývající se chováním člověka a živočichů) Temple Grandinová z Coloradské státní univerzity v USA ve své knize Animale in Translation (Zvířata v překladu) přirovnává podobné zvířecí mistry k lidským autistům. Ti jsou také známí tím, že vynikají v určité úzké oblasti mozkových funkcí, zatímco běžné souvislosti lidských vztahů jsou pro ně neřešitelným problémem.

Levhart v kůži žirafy
Teorii Grandinové si ve své nejnovější studii vzal na mušku italský zoolog Giorgio Vallorigara z Univerzity v italském Trentu: „Autismus je patologický stav, zatímco pozoruhodná paměť některých živočišných druhů je vlastností zdravých zvířat.“ Pokud by Grandinová měla pravdu, musely by se u zvířat vyskytovat podobné poruchy ve funkci pravé hemisféry jako u autistů. Jejich porucha vede k tomu, že se postižený člověk soustředí pouze na detaily a unikají mu celkové souvislosti. „Měli jsme například autistického chlapce, který si pod pojmem žirafa představoval vzorec skvrn na kůži. Za žirafu pak považoval i levharta,“ vysvětluje Vallorigara.

Jak to myslí slepici
Aby prokázal rozdílný způsob používání mozku u zdravých zvířat a lidských autistů, vzal si Vallorigara na pomoc slepici s páskou přes oko. „Zakrývali jsme slepici vždy jedno oko, abychom viděli, jaké budou  rozdíly v reakcích na podněty při zpracování informací pouze jednou polovinou mozku. Když viděla jen pravým okem, rozhodovala pouze levou polovinou mozku a naopak,“ vysvětluje Valllorigara. Z výsledku vyplynulo, že slepice podobně jako člověk levou hemisférou sleduje detaily, zatímco pravou využívá k posouzení větších celků.
„Tato část studie tedy ukazuje, že zvířata nejsou podobní autistům, u kterých je pravá polovina mozku potlačena a velkou část vjemů zpracovává pouze levá.“
Rozhodnuto však ještě není ani zdaleka. Jestli má pravdu Grandinová neboVallorigara, by se prokázalo až po mnohem širším záběru testů, zvláště na druzích prokazujících mimořádné paměťové schopnosti. „Oba dva se zatím pohybují na hranici čirých spekulací,“ dodává k tomu Howard Eichemnbaum z Bostonské univerzity v USA.

Autismus: Klíč ke slávě?
Autismus je duševní porucha, která se projevuje poruchami v sociálních interakcích, stereotypními, stále se opakujícími vzorci chování a omezenými schopnostmi  komunikace. Na druhou stranu postiženým lidem mnohdy poskytuje neuvěřitelné schopnosti v určitých úzce zaměřených oblastech. Ve více či méně rozvinuté formě se vyskytovala u mnoha slavných  osobností. Trpěl jí nejslavnější teoretický fyzik všech dob Albert Einstein, vynálezce žárovky Thomas Alva Edison, hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, zakladatel slavné automobilové firmy Henry Ford, spisovatel vědecko-fantastické literatury Isaac Asimov nebo filmový režisér Alfréd Hitchcock.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
V posledních letech byli netopýři nejčastěji spojováni s epidemií koronaviru. Nyní však vědeckou komunitu pobuřuje jiná skutečnost… jejich pozůstatky na prodej. Jen v říjnu loňského roku se na nákupní platformě Etsy objevilo přes 500 nabídek mrtvých živočichů. Na konkurenčním eBay se jich podařilo zaznamenat 71. „Je to znepokojivé,“ uvedla k problematice odbornice na netopýry a […]
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou […]
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony lety. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se […]
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz