Domů     Medicína
Nahradí textilie lékaře?
21.stoleti 19.3.2008

Chtěli byste tričko, které bude měnit barvu? Nebo bundu, která dokáže změřit tlak? Popřípadě ložní prádlo, schopné spočítat EKG? Před pár lety by leckdo nad takovými vynálezy jen pozdvihl nevěřícně obočí, protože spíše patřily do oblasti sci-fi. Ale v současnosti jsou už takové textilie holou realitou.Chtěli byste tričko, které bude měnit barvu? Nebo bundu, která dokáže změřit tlak? Popřípadě ložní prádlo, schopné spočítat EKG? Před pár lety by leckdo nad takovými vynálezy jen pozdvihl nevěřícně obočí, protože spíše patřily do oblasti sci-fi. Ale v současnosti jsou už takové textilie holou realitou.

Je pravdou, že podobné záležitosti jsou zatím finančně dosti náročné, ale s rozjetím sériové výroby i jejich cena bude v krátkém časovém horizontu klesat. Důležitou roli zde hraje i rozvoj nanotechnologií, které v poslední době zaznamenaly velký pokrok, a snížila se i jejich ekonomická náročnost.

Bunda hlásí: pozor infekce!
Nad chytrými tkaninami přemýšlí řada vědců. Například Evropská unie spolufinancuje program Biotex, jehož cílem je textilie, která dokáže hlídat zdravotní stav svého majitele. Senzory zabudované v látce budou z potu snímat obsah kyselin a solí a na tomto základě sestaví zprávu, jak se organismu daří. Tyto látky už existují jako prototypy, které jsou testovány na dobrovolnících.
Ovšem, to zdaleka není vše. Vědci pracují i na tom, aby tyto textilie uměly i zjistit informace důležité k hojení ran nebo ověřit, že organismus byl právě postižen infekcí. Tyto výzkumy podporují zejména armádní kruhy. „Informace získané pomocí těchto senzorů, budou však v lékařství využitelné jenom tehdy, když budou naprosto přesné. Ale i když nebudou, dají se využít v jiných oborech lidské činnosti, například při sportovním tréninku,“ myslí si britský vědec Mark Outhwaite z British Computer Society.

MUDr. polštář
Podobně může fungovat i ložní prádlo. Nizozemská společnost Philips již představila povlečení, které poskytuje informace o pulsu pacienta, respirační činnosti nebo jeho EKG a to vše pomocí biosenzorů, jež jsou citlivé na tlak. To ocení zejména lidé, trpící nějakou formou chronické srdeční choroby a zároveň toto ložní prádlo může posloužit i jako účinný preventivní prostředek.
Senzory jsou zabudovány v polštáři a v dolní části prostěradla. Bdícímu i spícímu člověku je tak dokonale monitorován puls i EKG. Součástí této technologie je i malý displej, na kterém se veškeré nasnímané informace zobrazují. Tento displej, který má k dispozici i pacient, dokáže poradit, co je třeba udělat, aby případné zhoršení zdravotního stavu pominulo.
Na podobném principu nemusí fungovat jen ložní prádlo, ale i přímo pyžamo. Měřiče, jež jsou umístěné v pyžamu, jsou pomocí technologie Bluetooth propojeny s přístrojem podobným mobilnímu telefonu, ze kterého lékař i pacient mohou zjistit aktuální stav organismu.

Bez obav do pračky
Oblečení ovšem nemusí hlídat jen zdravotní stav, může s ním být i zábava. Už dnes existují trička, které mění svou barvu. Nebaví vás už červená? Jedno zmáčknutí a jste oblečeni v zelené barvě. Tato trička či bundy dokonce mohou svítit či přehrávat hudbu. Lidé, kterým se často potí jistě ocení ponožky, které ani po celodenním nošení nezapáchají.
A co lze očekávat v delším časovém horizontu? V hlavách vědců a technologů jsou různé projekty. Jedním z nich je například bunda, která je napojená na internet. A pokud se někdo ptá, zda podobné věci bude možné prát, odpověď zní ano. Bez toho by takové oblečení ztrácelo svou praktičnost. Veškeré příslušenství všité do tkaniny, které je nezbytné k přenosu dat, je totiž na textilní bázi.
A jak dlouho budeme na podobná trička čekat? Odborníci, kteří se koncem loňského roku zúčastnili veletrhu HospiMedica v Brně se shodují: ne více než deset let.

Bunda se kterou se neztratíte
Už nyní jsou na trhu vychytávky, které se týkají právě oblečení. Jednou z nich je bunda Navjacket, která byla představena v únoru v Mnichově. Navjacket má integrovaný GPS displej v rukávu a audio systém v kapuci, který zprostředkovává hlasové instrukce. Tento systém turistovi bloudícímu po horách pomůže lehce se zorientovat. Stačí jen zadat požadovanou pozici a Navjacket už každého navede tam, kam zrovna potřebuje.
Unikátní technologie Navjacket však nekončí jen u navigace. Displej integrovaný v rukávu bundy také například odhalí aktuální rychlost, předpověď počasí anebo kolik času zbývá do cíle turistické túry. K GPS jednotce lze připojit i mobilní telefon a zobrazit 3D mapy okolí. Další zajímavou inovací Navjacket je funkce „hledání kamaráda“. Ta umožní najít ztraceného přítele či absolvování stejné trasy, kterou prošel on.

Další článek
Související články
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
Antibiotická rezistence se stává jednou z největších výzev současného zdravotnictví. Miliardy lidí v chudých zemích si nemohou dovolit ani základní antibiotika na léčbu běžných bakteriálních infekcí, na což ve svých důsledcích mohou doplatit i bohaté země. Pokud se rychle nezmění přístup k tomuto problému, svět se může vrátit do doby, kdy i jednoduchá infekce znamenala […]
Objev antibiotik představoval pro lidstvo dlouhou dobu spásu, odhaduje se, že jen samotný penicilin zachránil 82 milionů životů. Jenže živé organismy se vyvíjejí, bakterie nevyjímaje, a tak si proti antibiotikům postupně budují odolnost. V nejbližší budoucnosti se tak zřejmě nemoci, jejichž původci jsou bakterie, opět stanou metlou lidstva… Odolností bakterií vůči antibiotikům se zabývá projekt […]
Kardiovaskulární onemocnění jsou stále nejčastější příčinou úmrtí ve světě i u nás. V roce 2022 trpělo nějakou nemocí srdce téměř 3 miliony Čechů. Lékaři tradičně hodnotí riziko rozvoje těchto chorob u pacientů na základě vysokých hodnot LDL tedy „špatného“ cholesterolu. Nový výzkum ukazuje, že je přínosné sledovat i další parametry… Lékaři se snaží předvídat riziko […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz