Každým rokem proudí ze západní Afriky miliony tun prachu nad Atlantický oceán. Podle poslední studie Wisconsinské univerzity v USA tento prach přímo ovlivňuje teplotu oceánu. „Alespoň jednu třetinu nedávného zvýšení teploty Atlantiku má na svědomí snížení četnosti písečných bouří nad Afrikou,“ tvrdí meteorolog Amatoa Evan z wisconsinského ústavu pro meteorologické satelitní studie. Tým vědců došel k přesvědčení, že písečný prach v atmosféře ochlazuje oceán omezením přísunu sluneční energie dopadající na jeho hladinu. Výzkum se opírá i o záznamy, které říkají, že v letech 1980–1990 se vlivem četných písečných bouří Atlantik ochladil natolik, že hurikány dosahovaly v těchto letech nejnižší aktivity.
Písečný prach, hromadící se na obloze nad Atlantikem, vytváří podobné podmínky jako nad africkým kontinentem. Miliony tun písku ve vzduchu vytvářejí suché, prašné prostředí a redukují množství slunečního světla. Výzkumný tým pracoval s daty za posledních 25 let, aby získal údaje, kolik prachu může ochladit oceán. „K ochlazení Atlantiku nedojde po jedné písečné bouři. Tady jde o kumulovaný efekt celé série bouří,“ říká Evan. V roce 2007 bylo například hurikánové období o mnoho klidnější, než říkaly předpovědi. Atlantik byl totiž chladnější, než v předešlých letech. Bylo to právě v důsledku celé série písečných bouří nad Afrikou zjara a v létě roku 2007. Tento rok byl podle satelitních snímků Afriky nejprašnějším od roku 1999.
Na základě údajů ze satelitů a počítačových simulací Evan vypočítal, kolik sluneční energie dopadlo na oceán při obloze plné prachu a při vyčištěné atmosféře. Zjistil, že prach ochlazuje Atlantik v průměru o jeden stupeň celsia za rok. Při zrodu hurikánů hraje teplota vody velkou roli, čím vyšších hodnot dosahuje, tím jsou větší předpoklady pro jejich vznik.