Při nedávném udílení Oskarů si neodnášely sošky jen takové hvězdy, jako Daniel Dee Lewis, Tilda Swintonová, nebo Češka Markéta Irglová. Jeden ze zlatých Oskarů putoval poprvé i do rukou skutečného vědce. Je jím Ron Fedkiw, profesor počítačových věd na Stanfordské univerzitě a ocenění dostal za neobvyklou vědeckou disciplínu – simulaci kapalin.O profesoru Fedkiwovi jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, ale určitě si vzpomenete na rozbouřené vody oceánu, vířící kolem Johnyho Deepa v triologii Piráti z Karibiku nebo na zuřivě stříkající proudy lávy v závěrečném souboji z Pomsty Sithů z cyklu Hvězdné války. Právě tyto efekty má na svědomí profesor Fedkiw, jehož vědecká práce začínala na poli výpočetní fyziky, vědeckého oboru, ve kterém se využívá počítačů k simulaci fyzikálních úkazů.
Jde o významný výzkumný projekt, protože umožňuje vědcům sledovat teoretické události nebo předvídat, jak by se objekty mohly chovat za určitých podmínek. „Velkou část své práce věnuji výpočetním metodám, jimiž určuji chování tekutin v kapalné, ale i v tuhé fázi pro aplikování do moderní fyziky. Teď se ukazuje, že tyto výzkumy byly docela užitečné i pro film,“ říká profesor Fedkiw, který nyní spolupracuje s legendární trikovou společností ILM George Lucase. tvůrce Hvězdných válek. Dosud Fedkiw pracoval na více než dvaceti filmech, Jako Harry Potter, Terminátor 3, nebo Poseidon.
V současné době spolupracuje vědec se Státní vědeckou nadací USA na simulaci lidského pohybu. „Můj projekt se nyní zaměřuje na vytvoření virtuálního člověka ve spojení s kapalným prostředím. Například chci simulovat plavce ve vodě,“ říká Fedkiw o svých posledních výzkumech.