Slavnou bondovku Zlaté oko, zná nejspíše každý ze čtenářů 21. STOLETÍ a určitě mu utkvěl v paměti obří radioteleskop na němž se odehrává závěrečný souboj mezi zlosynem a klaďasem Jamesem Bondem. V hlavní roli zde mimo herců vystupuje i největší pevný radioteleskop světa v portorickém Arecibu.
Dnes je činnost tohoto unikátního zařízení ohrožena, zejména v důsledku nedostatku volných finančních prostředků na jeho provoz a údržbu. Radioteleskop v Arecibu byl postaven v roce 1963 a jeho provozovatelem je americká Cornellova univerzita. Průměr zrcadla mamutího radioteleskopu je 305 metrů, tedy jako tři fotbalová hřiště za sebou. Jeho plocha není, jak by se zdálo, jednolitá, ale skládá se z více než 40 000hliníkových desek o rozměru 2 x 1 metr. Antény radioteleskopu, přijímající signál ze zrcadla jsou zavěšeny na zvláštní plošině ve výšce 140 metrů a drží je 18 kabelů, zavěšených na třech věžích. Radioteleskop Arecibo zkoumá jak planety naší sluneční soustavy, tak nebezpečné blízkozemní planetky a v neposlední řadě pátrá i po radiových signálech mimozemských civilizací.
Jak se hledají mimozemšťané
Radioteleskop Arecibo v Portoriku každý den přijímá z oblohy tisíce signálů, které se zpracují a vyhodnotí. Na to je ale třeba mimořádný výpočetní výkon. A tak místo stavby náročného a drahého superpočítače, na který nejsou peníze, je analyzování zaznamenaných signálů rozděleno mezi desítky tisíc počítačů připojených k internetu po celém světě. Tyto počítače, které zůstávají mnoho hodin v průběhu dne nevyužity, vyhodnocují signály pomocí aplikace SETI@Home, vytvořené na americké univerzitě v Berkeley.