Na palubě nového vesmírného modulu Foton-M3, který vynesla nedávno na oběžnou dráhu Země raketa Sojuz, bylo i hejno malých rybek. Během dvanáctidenní mise studovali vědci vývoj jejich ústrojí rovnováhy v uchu.
Beztížný stav je podle vědců z univerzity v německém Hohenheimu ideální pro zkoumání procesů, probíhajících ve vnitřním uchu. Experiment je jedním z mnoha, které za pomoci modulu Foton –M3 zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA).
Důležité pro člověka
Možná někoho napadne, proč posílat do vesmíru ryby. Vědci zjistili, že ústrojí rovnováhy, umístěné v uchu ryb je ideální pro výzkum. Je totiž stejné jako u lidí, jen je mnohem větší. Tvoří jej malá tělíska, pohybující se ve viskózní tekutině vnitřního ucha v závislosti na přitažlivosti, zrychlení či náklonu hlavy. Předchozí testy v odstředivkách na Zemi dokázaly, že u rybek rostla ona ušní tělíska díky vyšší gravitaci pomaleji. To podle výzkumníků znamená, že jejich růst je přinejmenším částečně pod nervovou kontrolou. Naopak ve stavu beztíže by se měl jejich růst urychlit. „Závěry výzkumu by měly pomoci zejména lékařům při léčbě tzv. Meniérovy choroby, způsobující závratě či zvonění v uších,“ říkají němečtí biologové Reinhard Hilbig a Ralf Anken.