Snímek z družice ENVISAT poskytuje unikátní pohled na sopečné Havajské souostroví v Tichém oceánu.
Havaj byla přijata do unie Spojených států v roce 1959 a jako jediný stát se skládá výlučně z ostrovů. Zprava doleva vidíme osm nejvýznamnějších ostrovů: Velký ostrov Havaj, Kahoolawe, Maui, Lanai, Molokai, Oahu, Kauai a Niihau. Ostrovy se táhnou více než 2575 km napříč středem Tichého oceánu a leží 2367 km severně od rovníku. Od jihozápadního pobřeží Severní Ameriky jsou vzdáleny 4000 kilometrů.
Havajské vulkány jsou největšími činnými sopkami na Zemi. Vyniká mezi nimi například 4170 m vysoký vulkán Mauna Loa a 4250 m vysoký Mauna Kea. Pokud bychom jeho výšku počítali od základny na mořském dně, měřil by úctyhodných 10 203 metrů a byl by nejvyšší horou planety.
Jak vypadá ENVISAT?
Družici ENVISAT vypustila 1. března 2002 Evropská kosmická agentura (ESA). ENVISAT je určena k měření atmosféry, oceánu, půdy a ledu. Data z Envisatu podporují výzkum věd o Zemi, umožňují monitoring vývoje životního prostředí a klimatických změn. Nad stejné místo na povrchu se vrací družice za 35 dní. Snímek byl získán obrazovým spektrometrem (MERIS) ve středním rozlišení 300 metrů.