Domů     Příroda
Rekordmani světa zvířat hravě překonají člověka!
21.stoleti 20.7.2007

V čem všem zvířata člověka trumfnou?V čem všem zvířata člověka trumfnou?

Střelba na cíl
Chameleón (čeleď Chamaeleonidae)

Jazyk chameleona často přesahuje délku jeho těla. V klidovém stavu je dutý a uložený v hltanu. Jakmile chameleon spatří potravu, jazyk se naplní tekutinou a prudce vystřelí. Kořist nemá šanci, protože jazyk vylučuje lepkavý sekret, na který se hmyz okamžitě přilepí. Chameleon svůj jazyk vystřeluje neuvěřitelnou rychlostí až 21 km/hod. Dnes známe přes 60 druhů chameleonů, přičemž v posledních 20 letech bylo například jen na Madagaskaru popsáno přes deset nových druhů.

Plavání
Plachetník atlantský (Istiophorus platypterus)

Tento 2,5 metrový rekordman z říše ryb hravě dosáhne rychlosti 109 km/hod. V rychlosti si s ním nijak nezadá ani mečoun, který by se svou rychlostí 100 km/hod obsadil 2. místo. Proti těmto rychlíkům nemá člověk se svou rychlostí plavání okolo 8km/hod žádnou šanci.

Běh
Gepard (Acinonyx Jubatus)

Tady je jednoznačným favoritem gepard, který ve sprintu na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost 100 km/hod. Lidští rekordmani ve sprintu mají svou hranici na 40 km/hod.

Vzpírání
Nosorožík kapucínek (Oryctes nasicornis)

Tomuto silákovi z říše hmyzu se hned tak někdo nevyrovná. Dokáže totiž zvednout i předměty 850x těžší, než je on sám. Člověk by v porovnání s ním musel zvednout celý Boeing 737 o hmotnosti 60 tun!

Létání
Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

Vlastní silou člověk zatím neumí a tak se musíme spokojit pouze se zvířecím rekordmanem. Tím je sokol stěhovavý, který je nejrychlejším ptákem na světě. Při střemhlavém útoku z velké výšky má rychlost přes 300 km/h. Jeho aerodynamický tvar těla je dokonale přizpůsoben k rychlému letu.

Skok do výšky
Cikáda (čeleď Cicaidae)

Aby se člověk vyrovnal tomuto skokanovi musel by přeskočit, a to prosím bez rozběhu, Cheopsovu pyramidu v Egyptě na které by ještě stále pražská Petřínská rozhledna, tedy výšku 210 metrů. Půlcentimetrová cikáda totiž vyskočí až do výšky 70 centimetrů! Cikád dnes známe na 2000 druhů.

Potápění
Rypouš sloní (Mirounga leonina)

Soupeřit s tímto mořským savcem může jen vorvaň. I při své hmotnosti až pět tun se totiž rypouš dokáže potopit až do hloubky 2000 metrů. Člověčí rekordmani v potápění toho mají dost už v hloubce 170 metrů.

Skok do dálky
Klokan (čeleď Macropodidae)

Na výkony tohoto rekordmana se může člověk dívat jen se závistí. Jedním skokem dokáže překonat vzdálenost více než 15 metrů, což by mu bohatě stačilo na skok přes dlouhý městský autobus. Světovým rekordmanem je mezi muži Američan Mike Powell s 8,95 metry a mezi ženami Ruska Galina Čisťjakovová s 7,52 metry.

Plivání
Kobra černokrká (Naja nigricollis)
Mezi lidské sportovní discipliny plivání ještě nikdo zatím nezařadil (leda na některých kuriózních závodech), ale příslušníci živočišné říše v tomto sportu podávají často neuvěřitelné výkony. Taková kobra klidně plivne svůj jed do vzdálenosti 2,5 metru (některé prameny udávají dokonce 4 metry) a přitom vás zasáhne přímo do očí.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz